Menü
Yardım

Sıkça Sorulan Sorular

 • Enpara.com bankacılık modeli ve genel faydaları
  • Hesap işletim ücreti yok, temel bankacılık işlemleri için masraf veya komisyon yok, mevduat faiz oranları yüksek. Üstelik şubeye gitme derdi olmadan masrafsız ve düşük faizli ihtiyaç kredisi de var. Peki, Enpara.com’un hiç mi kötü yanı yok?
   • Aslına bakarsanız pek yok. Tabi sizin bankacılıktan beklentiniz şehrin dört bir yanına dağılmış şubeler ve o şubelere gide gele kurulan dostluklar değilse. Zira Enpara.com’da şube yok, bunun yerine her zaman avantajlı faiz oranları var, ücretsiz ve komisyonsuz işlemler, kolay bankacılık var. Evet, belki Enpara.com’da kuyrukta beklerken tanışıp evlenen çiftler hiçbir zaman olmayacak, belki kimsenin mutlu yuvasına vesile olamayacağız. Ama mevduatınıza daima yüksek faiz vererek, sizden temel bankacılık ürün ve hizmetleri için hiçbir ücret ve komisyon almayarak, bankacılığı sizin için kolaylaştırarak yüzünüzde kalıcı bir tebessüm yaratacağımıza inanıyoruz. Üstüne üstlük şubeye uğramadan alabileceğiniz masrafsız, düşük faizli ihtiyaç kredimiz ile de, mutlu yuvanızı kurmanıza vesile olamasak da kurduğunuz yuvanızın ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabileceğimizi umuyoruz.

  • Enpara.com nasıl oluyor da hem mevduata hem krediye her zaman avantajlı faiz oranları sunabiliyor?
   • Çok basit, Enpara.com’da şube yok. Yani kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarımız, temizlik masrafımız, dosyalarımız, kağıtlarımız, çay, kahve fişlerimiz yok. Tüm ev masraflarınızın bir anda ortadan kalktığını düşünün, paranız nasıl size kalacaksa bizde de aynısı oluyor. Biz de bu parayı, mevduatlarınıza yüksek faiz vererek veya kredilerinize düşük faiz yansıtarak sizinle paylaşıyoruz.

  • Enpara.com hangi kanallar üzerinden hizmet veriyor?
   • Enpara.com İnternet Şubesi, Çözüm Merkezi, Cep Şubesi ve tüm yurtiçi ve yurtdışı banka ATM’leri üzerinden hizmet vermektedir.

  • Enpara.com’un QNB Finansbank’ın mevcut internet şubesinden farkı nedir?
   • QNB Finansbank’ın mevcut internet şubesi, QNB Finansbank fiziksel şubelerinin bir uzantısıdır. Bu sebeple, müşteriler, Finansbank’ın internet şubesinden yapmaya çalıştıkları bazı işlemler için zaman zaman QNB Finansbank şubelerine uğramak zorunda kalabilirler. QNB Finansbank’ın internet şubesinin kullanan bir müşteri mutlaka QNB Finansbank’ın fiziksel bir şubesinin müşterisi olmalıdır. Enpara.com ise, hiçbir zaman fiziksel şubeye uğramanızı gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır - müşteri olurken de, müşteri olduktan sonra da, ve hatta kredi kullanırken de. Bu sayede hiçbir şube maliyeti yaratmadığımızdan emin olabiliyoruz ve böylelikle size daha fazla avantaj sunabiliyoruz.

  • Zaten benim bankam da internet ve telefon bankacılığı hizmeti veriyor. Neden ben bankamı değiştireyim?
   • Enpara.com müşterisi olmak için bankanızı değiştirmenize gerek yok. Sadece bizde de bir hesap açıp birikimlerinizi bizde de değerlendirin, transfer ve ödemelerinizin bazılarını bizden gerçekleştirin. Bu sayede hem mevduatınıza yüksek faiz kazanın, hem de temel bankacılık işlem masraflarından ciddi oranda tasarruf edin. Veya krediye ihtiyacınız varsa, başvurunuzun onaylanması durumunda 1 kuruş masraf ödemeden, şubeye adım atmadan, kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Bir Enpara.com müşterisi olursam QNB Finansbank'ın diğer kanallarından ve hizmetlerinden de faydalanabilecek miyim? Mesela tüketici kredisi almak istersem bir QNB Finansbank şubesine gidip alabilecek miyim?
   • Elbette. Tüketici kredisi almak isterseniz, herhangi bir banka şubesine gidebileceğiniz gibi, bir QNB Finansbank şubesine de gidip alabilirsiniz. Ancak öncesinde Enpara.com’da masrafsız, kefilsiz, teminatsız ve düşük faizle internetten sunduğumuz İhtiyaç Kredisi ürünümüze göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

  • Peki ben Enpara.com’un ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmak istesem ne olur?
   • Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok.  Örneğin, dilediğiniz zaman bir QNB Finansbank şubesine gidip Enpara.com hesaplarınızdaki paranızı nakit olarak çekebilirsiniz.
    Ancak biliyorsunuz, Enpara.com size sunduğu tüm avantajları şube maliyeti yaratmaması sayesinde sunabiliyor.  Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalırız. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin 11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

  • Ben hem Enpara.com’un, hem de QNB Finansbank’ın fiziksel bir şubesinin müşterisi olabiliyor muyum? Yoksa ikisinden birini seçmek zorunda mıyım?
   • Hayır, QNB Finansbank’ın iki farklı şubesi arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığınız gibi, burada da bir seçim yapmak zorunda değilsiniz. Hem Enpara.com’un, hem de başka bir QNB Finansbank şubesinin müşterisi olabilirsiniz. Çünkü Enpara.com’un ürünleri ve ATM hariç kanalları ile QNB Finansbank’ın diğer ürünleri ve kanalları birbirinden tamamen farklıdır ve birbirlerinden ayrıdır. Örneğin, arzu ederseniz hem Enpara.com’da, hem de başka bir QNB Finansbank şubesinde hesaplarınız olabilir. Bu hesaplar birbirinden ayrı olarak yönetilecektir, hesapların özellik ve koşulları birbirlerinden farklı olacaktır.

  • Dünyada, Enpara.com gibi, fiziksel şubeleri kullanmadan sadece dijital kanallar üzerinden bankacılık hizmeti veren başka örnekler var mı?
   • Dünyada “Doğrudan Bankacılık” olarak adlandırılan bu modelin çok başarılı örnekleri var. Hepsi de fiziksel şubeleri kullanmamanın verdiği maliyet avantajını kullanarak müşterilerine daha iyi fiyat ve şube dışı kanallardan daha yüksek hizmet kalitesi sunabiliyor.

  • Enpara.com’un sunduğu avantajların geçici olmadığından nasıl emin olabilirim?
   • Çünkü Enpara.com hiçbir zaman fiziksel şubeleri kullanmayacak. Bu sayede de sürekli maliyet avantajı sağlayacak. Şube maliyetlerinden sürekli tasarruf ediyor olacağımızdan, size sunduğumuz avantajları da sürekli kılabileceğiz. Size iyi fiyat sunmak bizim için geçici bir kampanya değil, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

 • Müşteri olma
 • Mevduat güvencesi/sigortası
  • Enpara.com’daki mevduatlarım Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde sigortalanarak devlet güvencesi altına alınır değil mi?
   • Elbette. Enpara.com, Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca QNB Finansbank’ta ve dolayısıyla onun bir parçası olan Enpara.com’da bulunan tüm mevduatlarınızın TMSF tarafından belirlenen kısmını (bu tutar bugün için 100.000 TL’dir) sigorta ettirir, böylece paranız devlet güvencesi altına alınır. Paranızı herhangi bir muteber bankaya yatırdığınızda nasıl akşam rahat uyuyorsanız, QNB Finansbank’ın bir parçası olan Enpara.com’a yatırdığınızda da aynı şekilde uyuyabilirsiniz.

 • Güvenlik
  • Enpara.com internet ve cep şubesi yeterince güvenli mi?
   • Enpara.com'da, bankacılık sektöründe geçerli olan tüm güvenlik standartları uygulanmaktadır. Çünkü paranızın güvende olması bizim için her şeyden önemli.

  • Enpara.com şifrelerimi nasıl güvenli hale getirebilirim?
   • Bunun için, aklınızda tutması kolay ama başkalarının tahmin edemeyeceği şifreler belirlemelisiniz. Şifrenizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmaması gerekir. Şifrenizi belirledikten sonra mutlaka düzenli aralıklarla değiştirin.

  • Bilgisayarımın Enpara.com’u kullanmak için yeterince güvenli olduğundan nasıl emin olurum?
   • ·         Enpara.com’a erişim sağlamak için kullandığınız kişisel bilgisayarları tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere emanet etmeyin.

    ·         Güvenliğinden emin olmadığınız, internet kafe gibi yerlerde bulunan genel kullanıma açık bilgisayarları kullanmayın.

    ·         İnternet şubesini kullanırken bilgisayarınızı gözetimsiz bırakmayın.

    ·         İşlemleriniz bittiğinde erişimi sonlandırmak için "Güvenli Çıkış" butonunu kullanın.

    ·         Virüsler ve casus yazılımlar oldukça sık olarak karşılaşılan zararlı programlardır. Bilgisayar kullanımınız sırasında isteminiz dışında açılan reklam pencereleri ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınıza zararlı bir yazılım sızmış olabilir. Korunmak için mutlaka lisanslı antivirüs ve antispyware yazılımları kullanın.

    ·         Kullandığınız yazılımların yeni çıkan virüsleri tanıması için gerekli güncellemeleri yapın ve düzenli olarak tarama işlemi gerçekleştirin.

    ·         İşletim sistemi veya yazılımlarda bulunan açıklar, internet üzerinden gelen tehditleri aktif hale getirebilir ve yetkisiz kişilerin bilgilerinize erişmesine yol açabilir. Bu açıkların kapatılması için yayınlanan güncelleme ve yamaları düzenli olarak bilgisayarınıza yüklemeye özen gösterin.

    ·         İşletim sisteminizin güvenlik duvarı özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Lisanslı ürünler kullanmaya dikkat edin.

    ·         Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silin.

    ·         Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, “.exe” uzantılı programlara özellikle dikkat edin.

    ·         Web tarayıcınızın güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olun.

    ·         Sanal ortamlarda arkadaşlarınızdan geliyor gibi görünen bilgi veya para taleplerinin gerçekliğini mutlaka kontrol edin.

    ·         Sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde güvenlik bilgilerinizi asla paylaşmayın.

  • Enpara.com’daki bilgilerimin güvenliği için nelere dikkat etmeliyim?
   • ·         Bize yalnızca www.qnbfinansbank.enpara.com adresinden ulaşın.

    ·         Phishing (oltalama) denilen ve size bilgilerinizi girmeniz için sahte ekranlar sunan web sitelerine karşı her zaman çok dikkatli olun. Enpara.com internet şubesine güvenli giriş yapmadan, ucuna bir ödül konarak sizden bilgilerinizi / şifrelerinizi isteyen, bir ürün başvurunuzu tamamlamak veya bilgilerinizi güncellemek amaçlıymış gibi gözükerek bilgilerinizi talep eden internet sitelerini ya da e-postaları mutlaka guvenlik@enpara.com adresinden bize bildirin.

    ·         Müşteri numaranızı ve şifrelerinizi hem internette hem de gerçek hayatta iyi koruyun ve gizli tutun. Şifrelerinizi banka personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın.

    ·         Bilgilerinizi cüzdanınızda, çantanızda ya da cep telefonunuzda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin.

    ·         Şifrelerinizin doğum tarihi, nüfus cüzdanı numarası, kimlik numarası, telefon numarası, ardışık veya sıralı sayılar gibi tahmin edilmesi kolay numaralar olmamasına dikkat edin. Düzenli aralıklarla değiştirin.

    ·         Giriş yaparken klavye ya da ekranınızı izleyen kişilerin veya kameraların olmadığına emin olun.

    ·         Bize göndereceğiniz e-postalarda güvenliğiniz için risk yaratabilecek hiçbir gizli bilginizi paylaşmayın.

    ·         Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olun.

    ·         Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden istenen gizli bilgilerinizi paylaşmayın.

    ·         ATM’lerden aldığınız işlem çıktılarını veya internet şubesi ekranlarından aldığınız basılı dokümanları yabancıların erişebileceği yerlerde bırakmamaya özen gösterin.

  • Enpara.com hesaplarımda bilgim dışında bir hareket olduğunda ne yapmalıyım?
   • Herhangi bir yetkisiz erişimin sağlanması, bilginiz dışında bir işlem yapılması veya şifrenizin başkaları tarafından bilindiğinden şüphelenmeniz durumunda derhal 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak veya guvenlik@enpara.com adresinden bize yazarak bilgi vermeniz gerekir.

  • Beni ziyaret eden kişinin Enpara.com’dan geldiğini veya kuryenin Enpara.com tarafından görevlendirildiğini nasıl anlayabilirim?
   • Sizi ziyarete gelen müşteri danışmanlarımızın yakalarında Enpara.com isimlikleri bulunur, ve ziyaret sırasında size Enpara.com kartviziti takdim ederler. Ayrıca, tüm ziyaret işlemlerini tablet bilgisayarları üzerinden gerçekleştirirler. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, sizi ziyaret eden kişinin resmi kimliğini ve banka sicil numarasını talep edebilir ve 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak sizi ziyaret eden kişinin ismini ve banka sicil numarasını teyit edebilirsiniz.
    Sizi ziyarete gelen kurye temsilcileri ise, size, üzerinizde isminizin ve adresinizin olduğu, isminize hazırlanmış bir kit teslim ederler ve işlemlerini dijital bir kalemle gerçekleştirirler. Kurye temsilcileri ile ilgili olarak da şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, yine 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.
    Enpara.com müşteri danışmanlarımız veya kurye temsilcilerimiz sizden kesinlikle bir hizmet ücreti talep etmezler ve hiçbir koşulda hesabınıza yatırılmak üzere sizden nakit para teslim alma hizmeti sunmazlar. Sizden gelebilecek bu tip talepleri ise her koşulda geri çevirirler.
    Hem Enpara.com müşteri danışmanları hem de kurye temsilcileri tarafından gerçekleştirilen ziyaretlerde, ziyaret edildikten kısa bir süre sonra, en fazla bir saat içinde, “Enpara.com” adlı göndericiden bir SMS ve “enpara@enpara.com” adresinden bir e-posta mesajı alırsınız. Bu mesajları hiç almamanız veya farklı göndericilerden almanız durumunda  mutlaka 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak bize bilgi vermenizi rica ederiz.

  • Enpara.com Cep Şubesi’ne girişlerimde uzun zamandır güvenlik kodu istenmiyordu, ama son girişimde istendi. Bunun sebebi nedir?
   • Enpara.com Cep Şubesi’ne ilk girişinizden sonra sizden tekrar güvenlik kodu istenmesinin birkaç nedeni olabilir:

    ·         Enpara.com Cep Şubesi uygulamasını silip tekrar yüklemeniz

    ·         Cep Şube kanal kullanımınızı iptal edip sonra tekrar aktive etmeniz

    ·         Farklı bir cihaz üzerindeki Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapmanız (hem farklı cihazdaki uygulamaya giriş yaparken, hem de daha sonra sürekli olarak kullandığınız cihazdaki uygulamaya giriş yaparken sizden güvenlik kodu istenir)

    ·         Farklı bir kullanıcı kendi bilgileriyle sizin cihazınızdan Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra tekrar sizin kendi bilgilerinizle giriş yapmanız   

     

  • Enpara.com Cep Şubesi’ni kullandığım telefonum çalındı, kayboldu ya da onarım için servise verildi. Kişisel bilgilerim veya birikimlerim tehlike altında mı?
   • Enpara.com internet şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmadığından eminseniz ve şifrenizi bugüne kadar asla hiç kimseyle paylaşmadıysanız ve hiçbir yere yazmadıysanız, merak etmeyin, birikimleriniz ve bilgileriniz güvende. Ancak bu gibi durumlarda dilerseniz 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak, çok kolay bir şekilde Cep Şube kanalınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylelikle sizin müşteri / T.C. kimlik numaranızla hiçbir cihazdan Cep Şube’ye giriş yapılamaz. Cep Şube’yi tekrar kullanabilmek için, Çözüm Merkezi’mizi arayarak Cep Şube kullanımınızı aktive etmeniz ve Enpara.com Cep Şubesi’ne giriş yapmanız yeterlidir.

  • Cep telefonumun SIM kartı/operatörü/numarası değiştikten sonra Enpara.com’u kullanmaya nasıl devam edebilirim?

   • Telefon numaranızın aynı kalması ancak operatörünüzün ya da SIM kartınızın değişmesi durumunda sizin güvenliğiniz için SIM kartınıza bir bloke konulur ve Enpara.com İnternet Şubesi’ne girişiniz sırasında gönderilen SMS şifresi size ulaşmaz. Bu durumda 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu blokeyi kaldırabilirsiniz veya internet şubesine girişte karşınıza çıkacak güvenlik sorularını doğru bir şekilde cevaplamanız ve internet şifrenizi değiştirmeniz durumunda bu bloke otomatik olarak kalkar. Enpara.com Cep Şubesi tarafında ise, eğer cep şubesinin aktif bir kullanıcısıysanız hiçbir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak eğer cep şubesini ilk kez kullanacaksanız aynı süreç cep şubesi için de geçerlidir.

    Cep telefonu numaranızın değişmesi halinde ise mutlaka 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak size tanımlı cep telefonu numaranızı güncellemeniz gerekir. Güncelleme sonrasında Enpara.com internet ve cep şubesini kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • Vadesiz mevduat hesabı
  • Hesaplarımı nasıl takip ve kontrol edeceğim?
   • Kolay ve hızlı bankacılığın adresi Enpara.com'un internet ve cep şubesinden Enpara.com’daki tüm hesaplarınızı takip ve kontrol edebilirsiniz. Bunun için, Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi de arayabilirsiniz.  Ayrıca, bilgilendirme paketlerimiz aracılığıyla, hesaplarınızdaki hareketlerle ilgili düzenli olarak e-posta veya SMS yoluyla bilgi alabilirsiniz.

  • Enpara.com vadesiz hesaplarımdaki paramı diğer Enpara.com hesaplarıma nasıl aktarabilirim?
   • Enpara.com internet şubesinde ana menüdeki Transfer/ödeme > Transferler > En hesaplarım arasında adımlarını izleyerek bu işlemleri yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Alıcı hesap ve tutar bilgilerini girerek para transferinizi yapabilir, dilerseniz talimat olarak kaydedebilir, ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

    Cep şube üzerinden transfer işlemi yapmak için Transferler menü adımını seçtikten sonra, önce paranın çıkacağı hesap olan vadesiz hesabınızı, ardından gönderim yapmak istediğiniz hesabınızı seçtikten sonra ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • En hesaplarım arasında para transferi yapacağım zaman tüm hesaplarımı göremiyorum, neden?
   • Bu menü adımında yalnızca para çıkışı veya girişi yapılmaya uygun olan hesaplarınızı ekrana getiriyoruz. Örneğin vadesi henüz dolmadığı için para girişi veya çıkışı yapamayacağınız vadeli mevduat hesaplarınızı bu ekranda alıcı ya da gönderen hesap olarak listelemiyoruz. Vadeli hesabınızdaki parayı hesabın vadesi dolmadan önce kullanmak isterseniz önce hesabınızı kapatmanız gerekir. Bunun için bankanın da onay ve kabulü gerekebilir.

  • Enpara.com vadesiz hesaplarımdaki paramı Enpara.com hesaplarım dışındaki diğer hesaplara nasıl aktarabilirim?
   • İnternet şubesinde ana menüdeki Transfer/ödeme > Transferler > Başka hesaplara adımlarını izleyerek bu işlemi yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Gönderen hesabınızı, transfer detaylarını ve alıcı bilgilerini girerek para transferinizi yapabilir, dilerseniz talimat olarak kaydedebilir, ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için “En Hızlı” işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

    Cep şube üzerinden başka hesaplara transfer işlemi yapmak için Transferler menü adımını seçtikten sonra önce paranın çıkacağı hesabınızı, ardından "Başka bir hesaba" seçeneğini seçip ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Cep Şubesi üzerinden sadece TL transferleri ve QNB Finansbank içi yabancı para transferleri yapılabilir.

    Enpara.com menülerinde havale, EFT ve Swift ayrımı olmadığından, bu ekranı, Enpara.com hesaplarınız dışında QNB Finansbank’taki veya tüm diğer bankalardaki size ya da başkasına ait tüm hesaplara para transferi yapmak için kullanabilirsiniz.

  • Vadesiz hesaplarımdaki paramı (TL veya yabancı para) nakit olarak çekebilir miyim? Nasıl çekerim?
   • Vadesiz TL hesabınızdan nakit para çekmek isterseniz, herhangi bir ATM’yi kullanabilirsiniz. QNB Finansbank ATM’leri ücretsizdir. Diğer banka ATM’lerinde ise, çektiğiniz tutara bağlı olarak değişen ve ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretler geçerli olacaktır. Bu ücretler işlem anında ATM ekranında bilginize ve onayınıza sunulur. Vadesiz yabancı para hesaplarınızdaki paranızı Enpara.com dışına çıkarmak için ise yabancı para transferi yapabilirsiniz veya döviz çekme özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak para çekebilirsiniz. 

    Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com Vadesiz hesaplarınızdan TL, USD veya EUR çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz. Ayrıca, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

  • Enpara.com’da nasıl para transferi talimatı verebilirim?
   • İnternet şubesi üzerinden işlem yaparken, transfer işleminiz esnasında işlem ekranındaki "Düzenli talimat olarak kaydet” seçeneğini işaretleyerek ya da Transfer/ödeme > Talimatlar > Ekle/düzenle adımlarını izleyerek yeni bir talimat tanımlayabilirsiniz. Talimatlar ekranındaki “Yeni talimat ekle” butonundan tanımlamak istediğiniz talimat türünü ihtiyacınıza göre “En hesaplarım arasında transfer” ya da “Başka hesaplara transfer” olarak seçebilirsiniz. 

    Cep Şube üzerinden ise Talimatlar > Yeni Talimat ekle > Para transferi adımlarını izleyerek talimat tanımlayabilirsiniz.

  • Enpara.com’daki hesaplardan hesap işletim ücreti şu an için alınmıyor ama ileride alınma ihtimali var mı?
   • Hayır. Enpara.com’un dijital kanalları üzerinden açtığınız hesaplar için sizden hiçbir zaman hesap işletim ücreti alınmaz. Bunu sözleşmemizin 7. maddesinde de açıkça belirttik.

  • Enpara.com Vadesiz hesaplarıma nasıl para yatırabilirim?
   • Enpara.com hesaplarınıza para yatırmak için başka bir hesabınızdan elektronik para transferi yapabilirsiniz. Dilerseniz, Vadesiz TL hesaplarınıza nakit para yatırmak için tüm QNB Finansbank ATM'lerini, Vadesiz USD/EUR hesaplarınıza nakit yatırmak içinse döviz yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

    Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com Vadesiz hesaplarınıza TL, USD veya EUR yatırabilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

  • Enpara.com'daki Vadesiz TL hesabı nedir?
   • Enpara.com’daki en temel hesabınızdır. Bu hesap paranıza faiz kazandırmaz. Bu hesaptaki paranızı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Para transferlerinizi ve ödemelerinizi bu hesap üzerinden gerçekleştirirsiniz.

  • Enpara.com’da nasıl vadesiz mevduat hesabı açabilirim?
   • Enpara.com Vadesiz TL hesabınız müşteri olduğunuz anda otomatik olarak açılır. Müşterimiz olduktan sonra, USD ya da EUR cinsinden bir vadesiz hesap açmak isterseniz, internet veya cep şubesindeki Hesaplar adımından yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Enpara.com’da her para cinsinden tek bir vadesiz hesabınız olabilir.

  • Enpara.com’da neden sadece EUR ve USD var da diğer yabancı para birimleri yok?
   • Enpara.com’da ürünlerimizi tasarlarken her zaman temel ihtiyaçlarınızı ve en çok kullandığınız ürün ve hizmetleri değerlendirdik. Bu sebeple sadece, Türkiye’de en çok kullanılan bu iki döviz cinsine yer verdik.  Çok daha az kullanılan diğer yabancı para cinslerini sunmayarak sizin için çok daha basit işlem ekranları tasarladık.

  • Aynı para cinsinden birden fazla vadesiz hesap açamaz mıyım? Neden?
   • Enpara.com’da her para cinsinden yalnızca bir adet vadesiz hesabınız olabilir. Bu, bankacılık işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Aynı para cinsinden bütün ödemelerinizi ve para transferlerinizi tek bir hesaptan yaptığınızda işlemlerinizi takip etmek çok daha basit olacaktır. Enpara.com’da ne zaman, neden açtığınızı unuttuğunuz ve ayrı ayrı takip etmek zorunda kaldığınız hesaplar olmaz. Tek bir hesaptan bütün bankacılık işlemlerinizi kolayca takip edebilirsiniz.

  • Enpara.com vadesiz hesaplarımı kapatabilir miyim? Nasıl?
   • Enpara.com Vadesiz TL hesabınız haricindeki diğer vadesiz yabancı para hesaplarınızı internet veya cep şubesinden dilediğiniz an kolayca kapatabilirsiniz.
    Vadesiz TL hesabınızı kapatmak isterseniz, bu, Enpara.com ile tüm ilişiğinizi kesmek anlamına gelecektir. Çünkü Vadesiz TL hesabınız Enpara.com’daki ana hesabınızdır ve bütün işlemleriniz bu hesap üzerinden gerçekleşir. Umarız asla böyle bir karar almazsınız, ama alacak olursanız Vadesiz TL hesabınızı 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden kapatabilirsiniz.

 • Vadeli mevduat hesabı
 • Birikim hesabı
  • Enpara.com Birikim hesabı nedir, nasıl çalışır?
   • Enpara.com Birikim hesabı, gecelik faiz kazandıran bir mevduat hesabıdır. Sabah 05.00’dan başlayarak gece 23.00’e kadar hiçbir faiz kaybı yaşamadan bu hesabınıza para girişi ya da hesabınızdan para çıkışı yapabilirsiniz. Hesabınız her gece 23.00’teki bakiyesi üzerinden faiz kazanır ve kazandığınız faiz her sabah 05.00’ya kadar hesabınıza yansıtılır.
    Farklı birikim hedefleriniz için farklı hesaplar açabilirsiniz. Enpara.com’da Birikim hesabı açabilmek için bir alt limit yoktur. Şu kadar paranın altına faiz vermeyiz demeyiz. Hesabınıza gün boyunda istediğiniz zaman para ekleyip birikimlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, belirleyeceğiniz bir tutarın her hafta veya her ay düzenli olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan Birikim hesabınıza aktarılması için talimat vererek düzenli birikim yapabilirsiniz.
    Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı  bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme veya harcama yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızı kullanmak isterseniz, önce paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz ya da bir QNB Finansbank ATM'sinden nakit olarak çekmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.
    Birikim hesabına ihtiyacınız kalmadı mı? Gün içinde, istediğiniz zaman herhangi bir faiz kaybınız olmadan hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun için internet şubemizdeki Hesaplar adımından kapatmak istediğiniz hesabı işaretleyip altta yer alan “Hesabı kapat” butonunu tıklamanız yeterlidir.

  • Neden Enpara.com Birikim hesabı açmalıyım? Vadeli hesaptan ne farkı var?
   • Birikim hesabı, vadeli hesaba kıyasla daha esnek bir yatırım aracıdır, ancak vadeli hesaba göre biraz daha düşük oranda faiz kazandırır.
    Halihazırda bir birikiminiz varsa ve bu birikiminize belirli bir süre boyunca ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız, bu birikiminizi bir vadeli hesapta değerlendirebilirsiniz. Bu hesaptan faiz kazanabilmek için, hesabın vadesi boyunca bu hesaba para girişi ya da bu hesaptan para çıkışı yapmamanız gerekir.
    Birikim hesabı ise, adı üzerinde, paranızı biriktirirken kullanmanız için tasarlanmış bir hesaptır. Elinize para geçtikçe, gün içinde istediğiniz zaman ufak ufak bu hesaba ekleyebilir ve hemen faiz kazanmaya başlayabilirsiniz. Daha disiplinli biriktirebilmek için, dilerseniz Vadesiz TL hesabınızdan Birikim hesabınıza düzenli para transferi talimatı verebilirsiniz. Birikim yaparken acil bir ihtiyacınız oluştuğunda, faiz kaybınız olmadan, gün içinde hesaptan para çıkışı yapabilirsiniz.

  • Birikmiş param var, paramı değerlendirmek için Enpara.com Birikim hesabı uygun mu?
   • Paranızı biriktirmeye devam etmek ve dilediğiniz zaman kullanabilmek istiyorsanız tabi ki Birikim hesabında değerlendirebilirsiniz. Ancak paranıza belirli bir süre ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorsanız, Enpara.com Vadeli hesabı Birikim hesabına kıyasla daha yüksek faiz kazandırdığından sizin için daha uygun olacaktır.

  • Hiç param yok, yine de Enpara.com’da Birikim hesabı açabiliyor muyum? Açmak için bir alt limit var mı?
   • Hayır, Birikim hesabı açmak için paranız olmasına gerek yok. Niyetiniz olsun yeter. Sıfır bakiye ile de birikim hesabı açabilirsiniz.

  • Enpara.com’da nasıl Birikim hesabı açabilirim?
   • Enpara.com müşterisiyseniz internet ya da cep şubesinden Hesaplar > Yeni hesap aç >  Birikim hesabı adımlarını izleyerek Birikim hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz.

  • Enpara.com Birikim hesabımdan neden her zaman her türlü işlemi yapamıyorum?
   • Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı  bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme veya harcama yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızı kullanmak isterseniz önce paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz ya da bir QNB Finansbank ATM'sinden nakit olarak çekmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.

  • Enpara.com Birikim hesabımı kullanarak alışveriş vb. harcamalar yapabilir miyim?
   • Maalesef, Birikim hesabınızdan harcama yapamazsınız. Harcama yapmak için Vadesiz TL hesabınıza bağlı Encard’ınızı kullanabilirsiniz.

  • Enpara.com Birikim hesabımdan para çekersem o güne kadarki kazancımdan bir kaybım olur mu? Vadeli hesaptaki gibi faiz kaybeder miyim?
   • Hayır. Geçmişe dönük herhangi bir faiz kaybı yaşamadan, Birikim hesabınızdaki paranızı gün boyunca, sabah 05.00 ile gece 23.00 saatleri arasında dilediğiniz zaman, Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza aktarabilir ya da QNB Finansbank ATM'lerinden nakit olarak çekebilirsiniz.

  • Enpara.com Birikim hesabımda kazandığım faizi ay sonunda mı veriyorsunuz? Yoksa hemen mi?
   • Birikim hesabında gecelik olarak kazandığınız faiz ertesi günün sabahında hesabınıza yansır.

  • Enpara.com’da hangi para biriminden kaç tane Birikim hesabı açabilirim?
   • Birikim hesabını sadece TL cinsinden açabilirsiniz. Aynı anda 10 adet Birikim hesabınız olabilir.

  • Birikim hesaplarımdaki paramı nakit olarak çekebilir miyim? Nasıl çekerim?
   • Birikim hesabınızdaki paranızı QNB Finansbank ATM’lerinden hiçbir ücret ödemeden çekebilirsiniz.

    Uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com Birikim hesaplarınızdan nakit çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz. Ayrıca, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

  • Birikim hesaplarıma nasıl para yatırabilirim?
   • Birikim hesaplarınıza para yatırmak için başka bir hesabınızdan elektronik para transferi yapabilirsiniz. Nakit para yatırmak içinse QNB Finansbank ATM'lerini kullanabilirsiniz.

    Uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com Birikim hesaplarınızdan nakit çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

 • Altın hesabı
  • Enpara.com’da nasıl Altın hesabı açabilirim?
   • İnternet veya cep şubesi ana menüsünde yer alan Hesaplar > Yeni hesap aç >  Altın hesabı adımlarını izleyerek altın hesabı açılış ekranına ulaşabilirsiniz.

  • Enpara.com Altın hesabına nasıl altın yatırabilirim? Nasıl altın alırım?
   • Enpara.com’da Altın hesabınıza fiziksel olarak altın yatıramazsınız. Altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üzerinden altın almaktır. İnternet şubesi veya cep şube ana menüde yer alan Alış / Satış menüsünden altın alış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Evdeki altınlarımı Enpara.com Altın hesabıma nasıl yatıracağım?
   • Evdeki altınlarınızı ne yazık ki Enpara.com’a yatıramazsınız. Enpara.com Altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üzerinden altın almaktır. Umarız evdeki altınlarınız güvenli bir kasanın içindedir.

  • Enpara.com Altın hesabımdaki altınları nasıl dışarı çıkarabilirim, nasıl geri alabilirim?
   • Enpara.com Altın hesabına fiziksel olarak altın yatıramadığınız gibi hesabınızdaki altınları da fiziksel olarak alamazsınız. Altın hesabınızda görünen altınları kullanabilmek için öncelikle bu altınları Enpara.com’un avantajlı fiyatlarından TL’ye çevirmeniz ve böylelikle Vadesiz TL hesabınıza aktarmanız gerekir. İnternet şubesinde veya cep şube ana menüde yer alan Alış / Satış ekranında satış sekmesini seçerek altın satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Altın hesabınızdaki tutarın fiziksel altınlardan oluşmadığını, Enpara.com’un hesabınızdaki altınları sizin adınıza kaydi olarak tuttuğunu hatırlatmak isteriz.

  • Enpara.com Altın hesabı nedir, nasıl çalışır?
   • Altın hesabı altın cinsinden çalışan, altına yatırım yapmanızı sağlayan bir vadesiz mevduat hesabıdır, faiz kazandırmaz. Altın fiyatlarındaki yükseliş veya düşüşe paralel olarak, hesabınızdaki altınların Türk Lirası değeri yükselebilir veya düşebilir.

  • Enpara.com’un altın alış ve satış fiyatları da avantajlı mı?
   • Evet, Enpara.com’da altın alış ve satış fiyatları da avantajlı. Şubeleri bir hizmet kanalı olarak kullanmadığımız için sağladığımız maliyet avantajını size her üründe daha iyi fiyat olarak yansıtmaya çalışıyoruz. Yatırım amaçlı olarak altın alıp satmayı düşünüyorsanız mutlaka Enpara.com’un fiyatlarına da bakmanızı öneririz. Özellikle iş günlerinde mesai saatleri içinde ilan edilen fiyatlarımızın çok avantajlı olacağını göreceksiniz.

  • Ne zaman altın almamız gerektiği konusunda bizi yönlendiriyor musunuz?
   • Üzgünüz ama bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Altın, fiyatları öngörülemeyen ve sürekli değişen bir yatırım aracı olduğu için sizlere bu konuda yönlendirme yapmamız hem doğru olmaz, hem de yetkilerimizin dışındadır.

  • Enpara.com’da Altın fonu alabilir miyim?
   • Enpara.com’da Altın fonu bulunmuyor.

  • Tatil günlerinde ya da mesai saati dışında altın alış satışı yapabilir miyim?
   • Alış satış işlemlerinizi 7/24  Enpara.com internet şubesinden veya cep şubesinden yapabilirsiniz. İş günleri mesai saatleri içinde alış satış arasındaki fiyat farkı daha az olduğundan, alış satış işlemlerinizi bu saat aralıklarında yapmanızı öneririz.

 • Ekpara
  • Ekpara nedir, ne işe yarar?
   • Ekpara, Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışan bir kredi limitidir.

  • Vadesiz TL hesabıma Ekpara limiti tanımlatmak için ne yapmalıyım? Ekpara'ya nasıl başvurabilirim?
   • Enpara.com, Ekpara sunabileceği müşterilerine Enpara.com internet şubesi üzerinden veya Enpara.com Çözüm Merkezi aracılığıyla belirli aralıklarla Ekpara limiti teklif eder. Size sunulan bu teklifi kabul etmeniz ve kullanım koşullarını onaylamanız durumunda Ekpara limitiniz anında otomatik olarak Vadesiz TL hesabınıza tanımlanır. Size sunulan bir Ekpara limit teklifi olup olmadığını görmek için Enpara.com İnternet veya Cep Şubesi’ne giriş yapmanız ve ‘Hesaplar’ veya ‘Fırsatlarım’ sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

    Size teklif edilen bir Ekpara limiti bulunmuyorsa ama Ekpara’nız olsun istiyorsanız, Enpara.com İnternet Şubesi’nde sağ üst köşedeki ‘Bilgilerim’ veya Enpara.com Cep Şubesi Ayarlar menüsündeki ‘Kişisel bilgiler’ ekranındaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanızı öneririz. Bilgilerinizin tam ve doğru olması, Enpara.com’un size Ekpara limiti sunma olasılığını önemli ölçüde arttıracaktır. Güncellediğiniz bilgiler tarafımızdan düzenli bir şekilde takip edilecek ve size Ekpara limiti sunulabilmesi için değerlendirmeye alınacaktır. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için bize en az 15 gün süre tanımanızı öneririz.

  • Vadesiz TL hesabımdan gerçekleştirilen hangi işlemler için hesap bakiyem yetersiz olduğunda Ekpara kullanılır?
   • Vadesiz TL hesabınızdan gerçekleştirilebilen şans oyunu ödemeleri hariç tüm işlemleriniz için (ör: para transferi, fatura ödemesi, kredi kartı ödemesi, altın ve döviz işlemi, Encard ile alışveriş veya para çekme) hesabınızın bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda limitiniz dahilinde Ekpara’nız kullanılır. Bu durum anlık gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizin yanı sıra, taksit gününde otomatik ödenen kredi borcunuz ve talimatlı ödenen Enpara.com kredi kartı borcunuz hariç talimat cerçevesinde gerçekleştirilen tüm işlemleriniz için de geçerlidir

  • Ekpara kullandığımdan nasıl haberim olacak? Haberim olmadan hesabımdaki Ekpara limitinden işlem yapılabilir mi?
   • Enpara.com internet şubesinden, Cep Şubesi’nden, Çözüm Merkezi’nden veya QNB Finansbank ATM’lerinden anlık olarak gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler için Ekpara’nızın kullanılması durumda, bu işlemlerin onay adımında sizinle Ekpara kullanımınız hakkında bilgi paylaşılır ve onayınız istenir. Ekpara’nız onay vermeniz durumunda kullanılır, onaylamadığınız takdirde ise işleminiz gerçekleştirilmez.
    Önceden vermiş olduğunuz talimatlar çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler (ör: otomatik fatura ödeme talimatı, ileri vadeli tek seferlik ve düzenli para transferi talimatı) ile Encard’ınızı kullanarak POS cihazlarından veya diğer banka ATM’lerinde gerçekleştirdiğiniz işlemler için ise, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda Ekpara’nız, işlem sırasında onayınız alınmadan, otomatik olarak kullanılır.
    Genel kural olarak, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin ekside olması, Ekpara kullanımınızdan doğan ve henüz ödenmemiş bir anapara, faiz ve/veya vergi borcunuz olduğu anlamına gelir.
    Her durumda, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin artıdan eksiye düşmesi ile sonuçlanan her işleminizden sonra (yani Ekpara’nızı ilk kez kullandığınızda veya tüm Ekpara borçlarınızı ödedikten sonra tekrar ilk Ekpara kullanımınızda) Enpara.com size SMS ve e-posta yoluyla ücretsiz bilgilendirme yapar.

  • Ekpara kullanımlarımdan doğan faiz borcum nasıl hesaplanır? Ne zaman ve nasıl yansıtılır?
   • Ekpara limitiniz her kullanıldığında, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesi kullandığınız tutar kadar eksiye düşer (veya mevcutta zaten eksi bakiyedeyse, bu eksi bakiye kullandığınız tutar kadar artar) ve Ekpara anapara borcunuz oluşur. Vadesiz TL hesap bakiyenizin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyenize (yani anapara borcunuza), aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcunuz hesaplanır. Vadesiz TL hesabınızın gün sonu bakiyesinin artıda olduğu günler için herhangi bir faiz borcu hesaplanmaz. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarınız, bir sonraki ayın ilk gününde toplu olarak Vadesiz TL hesabınıza borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.

  • Ekpara kullanımlarımla ilgili olarak, kullandığım Ekpara tutarı (anapara) ve faiz borcu dışında bir borcum oluşur mu?
   • Ekpara kullanımlarınızdan doğan anapara ve faiz borcunuza ek olarak, faiz borcunuzun %15'i oranında KKDF ve %5'i oranında BSMV borcunuz oluşur. KKDF ve BSMV borçlarınız Vadesiz TL hesabınıza faiz borcunuz ile birlikte aynı anda yansıtılır, yani ilgili ayın tüm faiz ve vergi borçları bir sonraki ayın 1. iş gününde topluca yansıtılır.

  • Ekpara faizi günlük mü işliyor?
   • Evet, aylık olarak ilan edilen Ekpara faiz oranı, Vadesiz TL hesap bakiyenizin ekside olduğu her gün için, gün sonu hesap bakiyenize günlük olarak uygulanarak, Ekpara faiz borcunuz hesaplanır. Ay boyunca günlük olarak hesaplanan faiz borçlarınız, vergileriyle birlikte, bir sonraki ayın ilk gününde toplu olarak Vadesiz TL hesabınıza borç (yani eksi bakiye) olarak yansıtılır.

  • Ekpara kullanıp da aynı gün içerisinde kullandığım Ekpara tutarını Vadesiz TL hesabıma yatırdığım ve bakiyemi sıfırladığım (veya artıya geçirdiğim) durumda bir faiz borcum oluşur mu?
   • Hayır, oluşmaz.

  • Diyelim ki ayın ilk günü 100,00 TL Ekpara kullandım ve ay sonu gelmeden hesabıma 100,00 TL yatırarak Ekpara borcumu sıfırladım. Bu durumda Ekpara kullanımım ile ilgili tüm borçlarım ödenmiş olur mu?
   • Hayır, ay içindeki Ekpara kullanımınızdan doğan faiz ve vergi borçlarınız Vadesiz TL hesabınıza henüz yansıtılmamış olduğundan Ekpara kullanımınızdan doğan tüm borçlarınız ödenmiş olmaz. Bir sonraki ayın ilk iş günü hesabınıza yansıtılacak olan bu faiz ve vergi borçlarınızı da ödedikten sonra tüm borçlarınızı ödemiş olursunuz. Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye varsa, dilerseniz bu borcunuzun bir sonraki ayın ilk iş gününü beklemeden hemen hesabınıza yansıtılarak bakiyenizden tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Enpara.com internet şubesinde Hesaplar > Vadesiz TL hesabı detaylar > Ekpara borç detayları sayfasına gidip ekrandaki “Hemen Öde” butonuna basmanız yeterlidir. Butonun aktif olması için Vadesiz TL hesabınızda bu borçları ödemeye yetecek kadar (artı) bakiye olması gerekir.

  • Ekpara aylık faiz oranını nasıl öğrenebilirim?
   • Ekpara faiz oranını görebileceğiniz yerler:

    ·         Enpara.com web sitesinde (www.qnbfinansbank.enpara.com) “Ürünler” menü adımı altındaki “Vadesiz TL” sayfası

    ·         Enpara.com internet şubesi veya Cep Şubesi’nde Vadesiz TL hesabı detay sayfası

    ·         “Aylık Vadesiz TL hesap özeti ve varlık dökümü” e-postasının eki

    ·         Posta ile yollanan aylık hesap ekstresi (Talep edildiği takdirde, ücret karşılığında)

  • Bir Ekpara limitim olması ve Ekpara kullanmam durumunda faiz ve vergiler dışında herhangi bir masraf, ücret veya komisyon öder miyim?
   • Hayır, Ekpara ile ilgili herhangi bir masraf, ücret veya komisyon kesinlikle bulunmamaktadır.

  • Ekpara ile ilgili borç bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?
   • Ekpara kullanımınız ile ilgili borç yükümlülükleriniz ve geri ödeme şartlarınız, Vadesiz TL hesap özetinizin bir parçası olarak her ay e-posta yoluyla ücretsiz olarak size bildirilir. Ayrıca, talep etmeniz durumunda, bu hesap özeti basılı olarak, ücreti karşılığında, kurye ile adresinize yollanır. Dilerseniz bu talebiniz Enpara.com internet şubesinin Ayarlar > Bilgilendirme adımından bize ulaştırabilirsiniz.
    Ayrıca, dilediğiniz zaman Enpara.com internet şubesi veya Cep Şubesi’nden Vadesiz TL hesabınızın detay sayfasına girerek en güncel Ekpara borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
    Genel kural olarak, Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinin ekside olması, Ekpara kullanımınızdan doğan ve henüz ödenmemiş bir anapara, faiz ve/veya vergi borcunuz olduğu anlamına gelir.

  • Ekpara borçlarımı ne zaman ödemem gerekir?
   • Ekpara kullanımlarınızdan doğan faiz ve vergi borçlarınızı, bu borçların Vadesiz TL hesabınıza yansıtıldığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde ödemeniz gerekir. Bu borçların Vadesiz TL hesabınıza yansıtıldığı tarihte hesabınızda yeterli (artı) bakiye bulunması durumunda, borçlarınız hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.
    Kullandığınız Ekpara tutarının (anapara) geri ödenmesi için ise herhangi biz zaman sınırı bulunmamaktadır. Ancak, Ekpara kullandığınız süre boyunca (yani Vadesiz TL hesabınızın eksi bakiyede olduğu süre boyunca) her gün faiz ve vergi borcunuz oluştuğundan, Ekpara’nızı sadece kısa süreli (birkaç günlük) nakit ihtiyaçlarınız için kullanmanızı, uzun dönemli kredi ihtiyaçlarınız için kullanmamanızı öneririz.
    Enpara.com, değişen kredi politikaları çerçevesinde veya QNB Finansbank'a olan ödemesi gecikmiş borçlarınız nedeniyle,  tüm Ekpara anapara ve faiz borçlarınızın derhal ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.

  • Ekpara borçlarımı ödemek için ne yapmalıyım?
   • Vadesiz TL hesabınıza yansıtılmış olan Ekpara anapara, faiz veya vergi borçlarınızı ödemek için, ilgili borç tutarını (yani varsa hesabınızın eksi bakiye tutarını) Vadesiz TL hesabınıza aktarmanız yeterlidir. Vadesiz TL hesabınızda yeterli (artı) bakiye bulunması veya hesabınıza bu tutarın aktarılması durumunda, borçlarınız bu hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir. Ekpara borçlarınız tahsil edilirken önce varsa faiz ve vergi borçlarınız, sonra anapara borcunuz tahsil edilir.

    Vadesiz TL hesabınıza henüz yansıtılmamış olan, bir sonraki ayın ilk iş günü yansıtılmayı bekleyen faiz ve vergi borçlarınızı beklemeden hemen ödemek için, Enpara.com internet şubesinde Hesaplar > Vadesiz TL hesabı detaylar > Ekpara borç detayları sayfasındaki “Hemen Öde” butonunu kullanabilirsiniz. Butonun aktif olması için Vadesiz TL hesabınızda bu borçları ödemeye yetecek kadar (artı) bakiye olması gerekir.

    Vadesiz TL hesabınıza aşağıdaki yolların herhangi birini kullanarak para aktarabilirsiniz:

    • Enpara.com’daki başka bir TL hesabınızdan Vadesiz TL hesabınıza para transferi yapmak
    • QNB Finansbank veya diğer bankalardaki herhangi bir hesaptan Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza para transferi yapmak
    •Herhangi bir QNB Finansbank ATM’sinden Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza para yatırmak
    • Varsa Enpara.com’daki altın veya döviz hesaplarınızdan transfer yapmak

  • Ekpara faiz ve vergi borçlarımı taksitli olarak geri ödeme opsiyonu bulunuyor mu?
   • Ekpara kullanımınızdan doğan faiz ve vergi borçlarını taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Bu borçların Vadesiz TL hesabına yansıtıldıktan sonra 1 ay içinde tam olarak ödenmesi gerekmektedir.
    Kullandığınız Ekpara tutarını (yani anaparayı) ise Vadesiz TL hesabınıza dilediğiniz şekilde para aktararak geri ödeyebilirsiniz, ister tek seferde tümünü , ister kendi belirlediğiniz tutarlarda taksit taksit. Ancak, Ekpara kullandığınız, yani bir Ekpara (anapara) borcunuz olduğu süre boyunca her gün faiz ve vergi borcunuz oluştuğunu hatırlatmak isteriz. Ekpara’nızı sadece kısa süreli (birkaç günlük) nakit ihtiyaçlarınız için kullanmanızı, uzun dönemli kredi ihtiyaçlarınız için kullanmamanızı öneririz.

  • Ekpara borcumu zamanında ödemezsem ne olur? Ne zaman gecikmeye düşerim?
   • Ekpara faiz ve vergi borçlarınızı Vadesiz TL hesabınıza yansıtılmasını takip eden ay içerisinde tamamının ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde borcunuz gecikmeye düşer, hesaplarınız idari takibe alınır ve Ekpara limitiniz dondurulur. Ekpara faiz ve vergi borçlarınızın son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır. Bu süreçte sadece Ekpara anapara, faiz ve vergi borçlarınız değil, QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara ve faiz borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir. Ek olarak, hakkınızdaki yasal süreç konusunda Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yapılır ve tüm sektördeki kredibiliteniz olumsuz etkilenir. Böyle bir durumun asla yaşanmamasını dileriz.

  • Vadesiz TL hesabıma Ekpara limiti tanımlanması için başvuruda bulundum ancak başvurum olumsuz değerlendirildi. Bu neden olabilir?
   • Enpara.com’un size Ekpara limiti teklif etmemesinin veya Enpara.com’a yaptığınız Ekpara limit başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesinin 3 temel sebebi olabilir:
    1) Enpara.com ile paylaşmış olduğunuz bilgilerinizin yetersiz veya çok eski olması – Bilgilerinizi güncellemek veya tamamlamak için Enpara.com İnternet Şubesi’nde sağ üst köşedeki ‘Bilgilerim’ veya Enpara.com Cep Şubesi Ayarlar menüsündeki ‘Kişisel bilgiler’ ekranındaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanızı öneririz. Bilgilerinizin tam ve doğru olması, Enpara.com’un size Ekpara limiti sunma olasılığını önemli ölçüde arttırır. Bilgilerinizin tam ve doğru olması, Enpara.com’un size Ekpara limiti sunma olasılığını önemli ölçüde arttırır.
    2) Son dönemde QNB Finansbank’a veya başka bir bankaya olan kredi ve/veya kredi kartı borcunuzun ödemesi ile ilgili bir gecikme/kanuni takip gibi bir durum yaşadıysanız, öncelikle bu olumsuzlukları gidermenizi ve bir süre boyunca kredi ve kredi kartı borç ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirmeye özellikle özen göstermenizi öneririz. Finansal durumunuz düzeldiğinde Enpara.com size Ekpara limiti sunulabilecektir.
    3) QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde Ekpara limiti tanımlanması için gereken bazı asgari şartları yerine getirmemiş olmanız veya bazı asgari özelliklere sahip olmamanız  – Çalışıyor olmanız ve düzenli bir gelir sahibi olmanız Enpara.com’un size Ekpara limiti sunma olasılığını arttırır.

  • Ekpara limitimi nasıl arttırabilirim?
   • Enpara.com olarak Ekpara limitinizi 15 günde bir düzenli olarak değerlendiririz. Eğer bu değerlendirmeler sonucunda size daha yüksek bir Ekpara limiti sunabiliyorsak, bu yeni limit Enpara.com İnternet Şubesi ve Cep Şubesi aracılığıyla sizin onayınıza sunulur ve onaylanması durumunda geçerli olur.

  • Ekpara limitimi nasıl düşürebilirim veya iptal edebilirim?
   • Ekpara limitinizi dilediğiniz zaman Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi’nde yer alan Ayarlar > Ekpara adımından ya da 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezimizi arayarak düşürebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz. Ekpara limitinizi kapatmadan/iptal etmeden önce varsa tüm Ekpara borcunuzu faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekmektedir.

 • İhtiyaç kredisi
 • Para transferleri
  • Enpara.com’da cep telefonu numaralarına para transferi yapmak mümkün mü?
   • Evet, Enpara.com Cep Şubesi üzerinden dilediğiniz kişilerin cep telefonu numaralarına ücretsiz olarak 7/24 para transferi yapabilirsiniz. Alıcıların tek yapması gereken gönderdiğiniz parayı herhangi bir QNB Finansbank ATM’sinden çekmek.

  • Bir cep telefonu numarasına nasıl para transferi yapabilirim?
   • Cep şubemizdeki Transferler menüsünde gönderen olarak Vadesiz TL hesabınızı, alıcı olarak Başka bir alıcı > Cep telefonu adımını seçtikten sonra alıcının cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz tutarı girerek para transferinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi ileride daha hızlı gerçekleştirebilmek “En Hızlı” işlemlerinize de ekleyebilirsiniz.

  • Cep telefonu numaralarına para transferi işlemleri için herhangi bir limit var mı?
   • Cep telefonu numaralarına para transferi işlemleri günlük 2 adet ve toplam 500 TL, haftalık 4 adet ve toplam 1.000 TL, aylık 6 adet ve toplam 1.500 TL ile sınırlıdır. Aynı şekilde bir cep telefonu numarası da alıcı olarak bir günde en fazla 2 adet ve toplam 500 TL, bir haftada en fazla 4 adet ve toplam 1.000 TL, bir ayda ise en fazla 6 adet ve toplam 1.500 TL para transferi alabilir.

    Cep telefonu numaralarına para transferi işlemlerinde herhangi bir zaman limiti yoktur, işlemler 7/24 gerçekleştirilebilir.

  • Cep telefonu numarasına para gönderdiğim kişi parasını nasıl çekecek?
   • Cep telefonu numarasına para transferi yaptığınızda alıcıya Enpara.com tarafından bir bilgilendirme SMS’i gönderilir. Alıcı SMS’i aldıktan sonra 24 saat içinde herhangi bir QNB Finansbank ATM’sine giderek gönderdiğiniz parayı çekebilir. Bunun için ATM’de Giriş > Para çekme > Cebe gelen parayı çekme menüsüne girip T.C Kimlik numarasını, kendisine gönderilen SMS’te yer alan 6 haneli referans kodunu ve gönderilen tutarı girmesi yeterlidir.
    Alıcı para çekme işlemi sırasında herhangi bir ücret ödemez, gönderdiğiniz tutarı kesintisiz bir şekilde çeker.

  • Cep telefonu numarasına para gönderdiğim kişi parayı çekmezse ne olacak?
   • Cep telefonu numarasına gönderdiğiniz tutar alıcı tarafından 24 saat içinde çekilmezse işleminiz otomatik olarak iptal edilir ve gönderdiğiniz tutar gün sonunda vadesiz TL hesabınıza kesintisiz bir şekilde iade edilir.

  • Yanlış cep telefonu numarasına para gönderirsem ne yapacağım?
   • Para transferi yaptığınız cep telefonu numarasını hatalı olarak girdiğinizi fark ettiğinizde alıcı parayı çekene kadar işleminizi cep şubemizden veya Çözüm Merkezi’mizi arayarak iptal edebilirsiniz.

  • Yurt dışı cep telefonu numaralarına da para gönderebilir miyim?
   • Hayır, cep telefonu para transferi işlemleri sadece yurt içi operatörlere ait telefon numaralarına yapılabilir.

  • Cep telefonu numarasına para gönderdiğim kişi gönderdiğim tutarı parça parça çekebilir mi?
   • Hayır. Alıcı gönderilen tutarı tek seferde çeker, kısmi tutarlı para çekme işlemi yapılamaz.

  • IBAN dediğiniz şey tam olarak nedir?
   • IBAN (International Bank Account Number), para transferlerindeki olası hataları önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış olan bir hesap numarası standardıdır. Bu hesap standardı, paranın gönderileceği hesap numarasının yanı sıra hesabın bulunduğu banka kodunu ve bankanın bulunduğu ülke kodunu da içerir.

  • Enpara.com hesabımın veya para göndereceğim hesabın IBAN’ını bilmiyorum. Ne yapmalıyım?
   • Enpara.com müşterisiyseniz IBAN’ınızı internet veya cep şubemizdeki ‘Hesaplar’ adımından ya da Çözüm Merkezi’mizden öğrenebilirsiniz. Enpara.com’dan para göndermek istediğiniz hesabın IBAN’ını bilmiyorsanız, transfer işlem ekranında IBAN kutucuğunun yanında yer alan ‘IBAN'ı bilmiyorum’ linkine tıklayarak karşı tarafın IBAN’ı yerine banka, şube ve hesap bilgilerini girerek işlem yapabilirsiniz. Ayrıca cep şubemiz üzerinden para göndereceğiniz kişinin IBAN’ına ihtiyaç duymadan, cep telefonu numarasına da para transferi yapabilirsiniz, detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  • Enpara.com’da EFT, havale, hesap işletim ücreti yok diyorsunuz. Peki, daha sonra olacak mı?
   • Bu kaygınızı çok iyi anlıyoruz.  Merak etmeyin, Enpara.com’un dijital kanallarından açılan hesaplar, yapılan EFT ve havaleler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacak. Bunu sözleşmemizin 7. maddesinde de açıkça belirttik.

  • Enpara.com Vadesiz hesabımdaki paramı başka hesaplara nasıl transfer edebilirim?
   • İnternet şubesi ana menüde yer alan Transfer / Ödeme adımı üzerinden, Enpara.com hesaplarınız arasında transfer yapmak için En hesaplarım arasında adımını,  Enpara.com hesaplarınız dışında QNB Finansbank ve diğer bankalardaki diğer tüm hesaplara transfer yapmak için ise Başka hesaplara adımını seçerek para transferi ekranına ulaşabilirsiniz. Ekran üzerindeki yönlendirmeleri takip ederek, Türk Lirası ya da yabancı para transferlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz işleminiz sırasında düzenli transfer talimatı yaratabilir veya ileride bu işlemi daha hızlı gerçekleştirebilmek için de En Hızlı işlemlerinize ekleyebilirsiniz.

    Cep şube üzerinden transfer işlemi yapmak için Transferler menü adımını seçtikten sonra önce paranın çıkacağı hesabınızı, ardından gönderim yapmak istediğiniz hesabı seçtikten sonra ilgili yönlendirmeleri takip ederek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Enpara.com Cep Şubesi üzerinden tüm TL ve yabancı para transferleri yapılabilir.

    Enpara.com’da havale, EFT ve Swift ayrımı yoktur, tüm bu işlemlerinizi aynı ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca, Türk Lirası para transferi işlemleriniz için hiçbir masraf, ücret veya komisyon ödemezsiniz. Aynı şekilde QNB Finansbank içi yabancı para transferi işlemlerinizi de tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank dışındaki banka hesaplarına USD veya Euro cinsinden yapılan yabancı para transferleri (SWIFT) ise ücrete tabidir. Bu ücret işlem anında bilgi ve onayınıza sunulur.

  • En hesaplarım arasında para transferi yapacağım zaman tüm hesaplarımı göremiyorum, neden?
   • Bu menü adımında  yalnızca  para çıkışı veya girişi yapılmaya uygun olan hesaplarınızı ekrana getiriyoruz. Örneğin vadesi henüz dolmadığı için para girişi veya çıkışı yapamayacağınız vadeli mevduat hesaplarınızı bu ekranda alıcı ya da gönderen hesap olarak listelemiyoruz. Vadeli hesabınızdaki parayı hesabın vadesi dolmadan önce kullanmak isterseniz önce hesabınızı kapatmanız gerekir. Bunun için bankanın da onay ve kabulü gerekebilir.

  • Enpara.com dışındaki bir hesabımdan Enpara.com Vadesiz veya Birikim hesaplarıma nasıl para gönderebilirim?
   • Herhangi bir QNB Finansbank hesabınızdan Enpara.com hesabınıza QNB Finansbank internet şubesindeki Para Transferleri > QNB Finansbank’a menü adımını kullanarak TL veya yabancı para gönderebilirsiniz. Bunun için sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını bilmeniz yeterli.
    QNB Finansbank dışındaki herhangi bir bankadan Enpara.com hesabınıza TL yollamak için ilgili bankanın internet şubesindeki EFT menü adımını kullanmanız gerekir. Yine sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını bilmeniz yeterli. Banka ve şube seçimi yaparak transfer yapmak isterseniz banka olarak QNB Finansbank’ı, şube olarak Enpara Şubesi’ni seçmeniz gerekir.
    QNB Finansbank dışındaki herhangi bir bankadan Enpara.com hesabınıza yabancı para yollamak için ise ilgili bankanın internet şubesindeki SWIFT menü adımını kullanmanız gerekir. Yine sadece para yollamak istediğiniz Enpara.com hesabınızın IBAN’ını bilmeniz yeterlidir. Swift kodu kullanarak transfer yapmak isterseniz FNNBTRISXXX kodunu, banka ve şube seçimi yaparak transfer yapmak isterseniz banka olarak QNB Finansbank’ı, şube olarak Enpara Şubesi’ni seçmeniz gerekir.
    Tüm bu işlemler için transfer yaptığınız bankanın ve varsa aracı bankaların işlem ücretleri geçerli olur.

  • Enpara.com dışındaki bir hesaba döviz (yabancı para) transfer etmek için ne yapmalıyım?
   • İnternet şubededeki ana menüde yer alan Transfer/Ödeme üzerinden, Başka hesaplara adımını seçerek hem TL hem de yabancı para transferi yapılabilen işlem ekranına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Cep şubedeki Transferler menüsünden hem TL hem de yabancı para transferlerinizi yapabilirsiniz. Enpara.com’da havale, EFT ve swift ayrımı yoktur, tüm bu işlemlerinizi aynı ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

     

    QNB Finansbank içi yabancı para transferi işlemlerinizi tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank dışındaki banka hesaplarına USD veya Euro cinsinden yapılan yabancı para transferleri (SWIFT) ise ücrete tabidir. Bu ücret işlem anında bilgi ve onayınıza sunulur.

  • Enpara.com’da ATM’lerden para transferi yapılabiliyor mu?
   • Üzgünüz. Enpara.com’da hiçbir ATM’den para transferi yapılamıyor. Para transferi işlemleriniz için dilediğiniz zaman internet ve cep şubemizi kullanabilir ya da Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz.

 • Ödemeler
  • Enpara.com’da hangi kurumların faturalarını ödeyebilirim?
   • Enpara.com internet veya cep şubesinden telefon, internet, televizyon, elektrik, su, doğalgaz fatura, şans oyunu ödemelerinizi, diğer bankalara ait kredi kartı borcu ödemelerinizi, cep telefonu TL yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet şubesinden ayrıca motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

    Enpara.com aracılığıyla faturalarını ödeyebileceğiniz kurumların listesi için tıklayınız.

  • Enpara.com’da faturasız cep telefonu hatlarına TL yüklenebiliyor mu?
   • Evet, tüm operatörler için (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Mobil (TT Mobil)) yüklenebiliyor.

  • Kredi kartı borç ödemesi yapabilir miyim?
   • Elbette, internet şubemiz üzerinden Transfer/Ödeme > Ödemeler > Kredi kartı adımlarını takip ederek, cep şubemiz üzerinden ise Ödemeler > Kredi kartı adımından Enpara.com Kredi Kartı, diğer QNB Finansbank kredi kartları ve diğer bankaların kredi kartlarına ait ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Enpara.com’da ödemelerim için nasıl otomatik ödeme talimatı oluşturabilirim?
   • İnternet şubesi ana menüde yer alan Transfer / Ödeme > Talimatlar > Ekle / Düzenle adımlarını takip ederek talimatlar ekranına ulaşabilirsiniz. Burada Yeni talimat ekle butonundan eklemek istediğiniz talimat türünü seçerek yeni bir otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.
    Ya da Transfer / Ödeme > Ödemeler > Fatura veya Cep telefonu TL yükleme adımlarını takip ederek geldiğiniz ödeme ekranında ödemenizi yaparken ekranın en altında yer alan “Düzenli talimat olarak kaydet” seçeneğini işaretleyerek yaptığınız ödemeyi aynı zamanda bir otomatik ödeme talimatı olarak da kaydedebilirsiniz.

    Cep Şubesi’nde ise Talimatlar > Yeni talimat ekle > Fatura ödeme veya Cep telefonu TL yükleme adımlarını izleyerek otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Ayrıca Ödemeler > Fatura veya Cep telefonu TL yükleme adımlarını takip ederek ödeme yaptığınız ekranda yer alan ‘Düzenli talimat kaydet’ seçeneğini işaretleyerek talimatınızı kaydedebilirsiniz.

  • Enpara.com’da hesabımda para yokken faturalarım ödenir mi?
   • Enpara.com hesabınızda para yokken faturalarınızın ödenebilmesi için Vadesiz TL hesabınıza tanımlı bir Ekpara kredi limitinizin olması gerekir. Ekpara’nız varsa, fatura ödemeleriiz ve transfer talimatlarınız limitiniz dahilinde bu kredi limitinden gerçekleştirilir. Ancak kredi limitiniz dolduysa ödemeniz gerçekleşmez.

    Ödemelerinizi düzenli takip etmek isterseniz, bilgilendirme hizmetlerimizden yararlanarak, talimatlı ödemeleriniz için ister her durumda bir gün önceden, ister sadece ödenememe durumlarında e-posta veya SMS/mobil bildirim yoluyla alabilirsiniz. Bilgilendirme hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

    Bilgilendirme ayarlarınızı cep şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri veya internet şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme menü adımından yönetebilirsiniz.

     

  • Talimat verdiğim işlem gerçekleştirilemezse haber veriyor musunuz?
   • Evet, talimatlı bir işleminiz gerçekleşmezse mutlaka size haber veriyoruz. Gelişmiş bilgilendirme paketimizi seçerseniz buna ek olarak ertesi gün için talimatlı bir ödemeniz olduğunu size her durumda bir gün öncesinden bildiriyoruz. Orta bilgilendirme paketinde ise bir gün öncesinden bilgilendirme sadece hesap bakiyenizin yetersiz olduğu, yani talimatlı ödemenizin gerçekleşmeme riski olduğu durumlarda yapılıyor. Temel bilgilendirme paketinde ise sizi sadece ödemenizin yapılamadığı durumlarda bilgilendiriyoruz.
    Enpara.com müşterisi olduğunuzda Gelişmiş paket kapsamında e-posta ile bilgilendirilmeye başlarsınız. Dilerseniz bilgilendirme ayarlarınızı cep şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri veya internet şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme menü adımından yönetebilirsiniz.

  • Enpara.com’da ödeme işlemlerinden masraf, ücret veya komisyon alıyor musunuz?
   • Hayır. Ödeme işlemlerinizden hiçbir masraf, ücret veya komisyon almıyoruz.

  • Enpara.com’da otomatik ödeme talimatı için ücret alıyor musunuz?
   • Hayır. Talimatlarınızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

  • Enpara.com’da faturalarım hangi hesabımdan ödenir? Birikim hesabımdan ödeme yapabilir miyim?
   • Enpara.com’da tüm ödemeleriniz Vadesiz TL hesabınızdan yapılır. Birikim hesabı, adı üstünde, biriktirme amaçlı bir hesap olduğu için bu hesaptan ödeme, harcama veya nakit para çekimi yapmanızı biraz zorlaştırdık. Birikim hesabınızdaki paranızla bu işlemleri yapmak isterseniz önce buradaki paranızı Vadesiz TL hesabınıza transfer etmeniz gerekir. Bu sayede birikimlerinizi harcamadan önce iki kere düşünmenizi sağlamayı hedefledik.

  • Enpara.com’da faturalarımı hangi kanallardan ödeyebilirim?
   • Enpara.com’da fatura, kredi kartı, şans oyunu ödemelerinizi, faturasız cep telefonuna TL yükleme işlemlerinizi hem internet şubemizi kullanarak hem de cep şubemizden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet erişiminiz yoksa Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden de kolayca yapabilirsiniz.

  • Enpara.com’da ATM’den ödeme yapabilir miyim?
   • Üzgünüz, Enpara.com’da ATM’lerden ödeme işlemi gerçekleştiremezsiniz. İnternet erişiminizin olmadığı acil durumlarda 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden de bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Enpara.com müşterisi olarak QNB Finansbank ATM’lerinden başka bir bankaya ait kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
   • Maalesef hayır. Ancak dilerseniz başka bankalara ait kredi kartı ödemelerinizi Enpara.com internet şubesi veya cep şubesi üzerinden yapabilirsiniz. İnternet erişiminizin olmadığı acil durumlarda 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden de bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Enpara.com’dan başkasının kredi kartı borcu ödenebilir mi?
   • Evet, Enpara.com internet şubesi, cep şubesi veya Çözüm Merkezi aracılığıyla başkasına ait kredi kartı ödemesi yapabilirsiniz.

  • Kredi kartı döviz ekstremi Enpara.com’dan ödeyebilir miyim?
   • Ne yazık ki, sadece TL olan kredi kartı ödemelerinizi Enpara.com’dan yapabilirsiniz.

 • Alış ve satış işlemleri
 • Encard
  • Encard kredi kartı mı?
   • Hayır, Encard bir kredi kartı değildir, bir banka kartıdır (debit kart). Encard’ınız, arkasında hiçbir kredi limiti olmadan, doğrudan Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışır. Encard’ınız ile yaptığınız tüm para çekim ve harcama tutarları işlem anında Vadesiz TL hesap bakiyenizden düşer.

  • Encard’ımı alışverişlerimde kullanabilir miyim?
   • Elbette. Yurtiçi ve yurtdışı, tüm fiziksel POS'lar ya da Web POS'u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm e-ticaret siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde Encard'ınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca Encard'ınızı BKM Express hesabınıza tanımlayarak, bu sistemler üzerinden alışveriş yapılabilen tüm online alışveriş sitelerinde de güvenle kullanabilirsiniz. Yaptığınız harcama tutarı anında Enpara.com Vadesiz TL hesabı bakiyenizden düşer.

  • Encard ile alışveriş yaptığımda faiz işletiyor musunuz?
   • Hayır. Encard ile yaptığınız alışverişlerin tutarı otomatik olarak Vadesiz TL hesabınızın bakiyesinden düşer. Herhangi bir faiz ya da komisyon uygulanmaz.

  • Encard’la yaptığım harcamalara taksit yapıyor musunuz?
   • Maalesef. Encard’la yaptığınız harcamalara taksit yapamıyoruz.

  • Encard’ım çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
   • Encard’ınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda, bunu hemen 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ne bildirmeniz gerekir. Zamanında bildirdiğiniz ve ağır ihmal ya da kastınız olmadığı durumlarda, bildirimden önceki 24 saat içinde Encard’ınızla bilginiz ve onayınız dışında gerçekleşen hukuka aykırı kullanımların sadece 150 TL'sine (veya ileride ilgili mevzuatta belirlenecek tutara) kadar sorumlu olursunuz. Aksi durumlarda bu sınır geçersizdir. Dilerseniz bu yasal sorumluluk tutarı için ayrıca sigorta yaptırabilirsiniz.

  • Encard’ım çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
   • Encard’ınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu bize 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'mizden ya da www.qnbfinansbank.enpara.com’un  veya Enpara.com internet şubemizin Bize Yazın adımlarından bildirip yeni bir Encard talep edebilirsiniz.

  • Encard’ımı yurt dışında veya yabancı e-ticaret sitelerinde kullanabilir miyim?
   • Elbette, Encard'ınızı yurt dışında hem nakit çekimlerinizde hem de alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca Encard'ınız Web POS'u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm yabancı e-ticaret siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde de geçerlidir.

    Encard'ınızla yurt dışından yapılan işlemler, uluslararası kart kuruluşlarınca, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları da eklenerek, Amerikan Doları'na çevrilir. Amerikan Doları cinsinden gelen işlem bilgisi, işlem tarihinden bir önceki iş günü açıklanan Merkez Bankası Amerikan Doları satış kurundan Türk Lirası'na çevrilerek Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza yansıtılır.

  • Encard’ım neden isimsiz?
   • Enpara.com başvurunuzun hemen sonrasında, sizi en kısa sürede ziyaret edebilmek için, ilk Encard’ınızı isimsiz olarak hazırlıyoruz. Bu hem hizmet sürelerimizi hızlandırıyor, hem de bize bir maliyet avantajı yaratıyor. Ama merak etmeyin, müşterimiz olduğunuz anda size verilen kartın numarasını sistemlerimizde sizinle eşleştiriyoruz.  Kartınızı ayırt edememekten korkuyorsanız  kartın arkasına imzanızı atarken isminizi de yazarak kartınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca, ileride Encard’ınızı yenilediğinizde yeni kartınız size isimli olarak ulaştırılacaktır.

  • İsimli bir Encard istesem alabilir miyim?
   • Encard’ınızı yenilediğiniz takdirde yeni kartınız isimli bastırılacaktır. Bunun için Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi aramalısınız.

  • Encard’ımı yenilemek istediğimde ücret ödeyecek miyim?
   • Hayır. Kartınızın kullanım süresi dolduğunda, bozulduğunda, çalındığında, kaybolduğunda veya herhangi bir şekilde ihtiyaç duyduğunuzda, Encard’ınızı ücretsiz olarak yenileriz.

  • Encard’ımla hangi hesaplardan işlem yapabilirim?
   • Encard’ınız Vadesiz TL hesabınıza bağlı olarak çalışır. Kartınızla vadesiz hesaplarınızdan QNB Finansbank ATM’leri üzerinden para çekebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Ancak vadesiz döviz hesaplarınızı kartınıza tanımlayamazsınız. Yabancı para cinsinden yapacağınız alışverişler, işlem anında TL’ye dönüştürülüp yine Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilir. Bu alışveriler için döviz hesaplarınız kullanılmaz. Dilerseniz ATM’lerde Birikim hesaplarınızdan da para çekebilirsiniz. Ancak Birikim hesabı üzerinden harcama yapamazsınız.Vadeli ve Altın hesaplarınızdan ise para yatırıp çekemez ve harcama yapamazsınız.

  • İnternetten alışveriş için Encard’ımı kullanabiliyor muyum?
   • Evet, Web POS’u olup debit kart (banka kartı) ile işlem yapılabilen tüm yerli ve yabancı e-ticaret sitelerindeki alışverişlerinizde Encard’ınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, Encard’ınızı BKM Express hesabınıza tanımlayarak, bu sistemler üzerinden alışveriş yapılabilen tüm online alışveriş sitelerinde de güvenle kullanabilirsiniz.

  • Encard BKM Express’e tanımlanabiliyor mu?
   • Evet, Encard’ınızı ve buna bağlı Vadesiz TL hesabınızı BKM Express’e tanımlayabilir ve online alışverişlerinizi BKM Express üzerinden yapabilirsiniz.

  • İnternetten aylık alışveriş limiti nedir?
   • İnternetten aylık alışveriş limiti Encard’ınızla internet üzerinden bir ay boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limit internetten yapacağınız harcamaları daha güvenli hale getirebilmek için belirlenmiştir. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye olsa dahi işleme onay verilmez.

    İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta sizin için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limiti İnternet ve Cep Şubemizin Ayarlar > Encard adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

  • İnternetten aylık alışverişi limitimi nasıl belirleyebilirim?
   • İnternetten aylık alışveriş limiti başlangıçta sizin için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limiti İnternet ve Cep Şubemizin Ayarlar > Encard adımından dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

  • Encard’ımı internet alışverişlerine nasıl açıp kapatabilirim?
   • İnternet ve Cep Şubemizin Ayarlar > Encard adımından Encard’ınızı internet alışverişlerine açabilir, internetten aylık alışveriş limitini dilediğiniz gibi güncelleyebilir ya da Encard’ınızı internet alışverişlerine tamamen kapatabilirsiniz.

  • İnternetten aylık alışveriş limitimin ne kadarını kullandığımı nereden görebilirim?
   • İnternet Şubemizin Ürünler > Hesaplar > Encard detayları adımındaki “İnternetten aylık alışveriş limiti” tutarının yanındaki “?” alanından veya Cep Şubemizin Ayarlar > Encard > İnternetten aylık alışveriş limiti adımından ay boyunca yaptığınız internet alışverişlerinizin toplam tutarını görebilirsiniz. Ayrıca Encard’ınızla internet üzerinden denediğiniz ve internetten aylık alışveriş limitinizi aştığınız için gerçekleştiremediğiniz her işlemden sonra Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonunuza otomatik bir bilgilendirme SMS’i gönderilir.

 • Kredi kartı
  • Enpara.com Kredi Kartı nedir?
   • Enpara.com Kredi Kartı, size sunulan limitler dahilinde alışveriş, ödeme ve nakit avans kullanımı yapabileceğiniz, yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır.

  • Enpara.com Kredi Kartı’nda yıllık ücret (aidat) var mı?
   • Hayır. Enpara.com Kredi Kartı yıllık ücreti (aidatı) olmayan bir kredi kartıdır. Ömür boyu aidat almayacağımızı sözleşmemizde de açıkça belirttik.

  • Enpara.com Kredi Kartı’nda hiç mi ücret yok?
   • Yıllık ücret (aidat) sonsuza kadar yok. Ancak nakit avans, diğer banka ATM kullanımları ve yıl içinde 3. ve sonraki kart yenilemeleri ücrete tabi.

  • Enpara.com Kredi Kartı’na uygulanacak faiz oranları nasıl?
   • Kredi kartımıza ait alışveriş faizi, nakit avans faizi, gecikme faizi ve kampanya kapsamı dışında faizli olarak sonradan taksitlendirilecek harcamalar için uygulanacak olan taksitlendirme faizi oranlarına web sitemizin ‘Ürünler > Kredi kartı’ adımında yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı’na kimler başvurup kullanabilir?
   • Enpara.com Kredi Kartı’na dileyen herkes başvurabilir. Yapılan tüm başvurular QNB Finansbank kredi politikaları çerçevesinde birçok farklı ölçüt dikkate alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucu olumlu olan herkes Enpara.com Kredi Kartı’nı kullanabilir. Yapılan başvuruların olumlu değerlendirilmesini sağlayacak en önemli etkenler şunlardır:
    • Düzenli ve kayıtlı bir meslek geliri sahipliği olması (öğrenciler hariç)
    • Daha önce varsa kredi/kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmiş olması
    • Tüm bankalardaki mevcut kredi/kredi kartı borçlarının aylık gelire oranla makul bir seviyede olması
    • İlgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizde boşluk olması
    • Öğrenci başvurularında geçerli bir öğrenci kimliği/belgesinin başvuru formuna eklenmesi

  • Enpara.com Kredi Kartı’na öğrenciler de başvurabilir mi?
   • Evet, öğrenciler de öğrenci kimlik kartlarını/belgelerini başvuru formuna ekleyerek Enpara.com Kredi Kartı’na başvurabilir.

  • Enpara.com Kredi Kartı’na nasıl başvurabilirim?
   • Enpara.com müşterisiyseniz, internet şubemizdeki ‘Ürünler > Kredi kartı’ veya cep şubemizdeki ‘Kredi kartı’ menüsünden başvuruda bulunabilirsiniz.

    Eğer Enpara.com müşterisi değilseniz web sitemizde yer alan ‘Başvuru’ adımından hemen başvurabilirsiniz.

    Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde SMS ile sizi bilgilendirir ve kartınızı en kısa sürede adresinize göndeririz.

  • Kredi kartı başvurum kaç günde sonuçlanır? Kart kaç günde elime geçer?
   • Ortalamada dakikalar içerisinde, en geç 12 iş saati içerisinde, kredi kartı başvurunuz sonuçlanır. Başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda ortalamada 15 gün içinde kredi kartınız size teslim edilir.

  • Kredi kartım gelmiş, ancak o sırada belirttiğim adreste değildim. Kartımı nasıl teslim alabilirim?
   • Kurye geldiğinde belirttiğiniz adreste bulunmamanız durumunda kurye firması konuyla ilgili en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir. Eğer kurye firması kısa sürede sizinle iletişime geçmezse 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizden bizi arayarak durumu bildirmeniz halinde size yardımcı oluruz.

  • Kredi kartı başvurum kabul edilmedi, neden olabilir?
   • Enpara.com Kredi Kartı başvurunuz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilir. Bu değerlendirmede daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini geciktirmeden, düzenli olarak yapmış/yapıyor olmanız ve şu anda düzenli bir gelirinizin olması en önemli etkenlerdir.

    Ayrıca, ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizde boşluk olması gerekmektedir.

  • Kredi kartı başvurum kabul edilmedi. Yeniden başvursam alabilir miyim?
   • Başvurunuz güncel bilgilerinizle yeniden değerlendirileceği için bu konuda kesin bir cevap vermemiz mümkün değil. Dilerseniz tekrar başvurarak sonucu görebilirsiniz.

  • Bankalardan gelirimle orantılı olarak alabileceğim toplam kredi kartı limiti dolu olduğu için başvurum onaylanmadı. Diğer bankalardaki kredi kartı limitlerimi düşürürsem tekrar başvuru yapmak için ne kadar beklemeliyim?
   • Kredi kartı başvurunuz bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitinizin dolu olması sebebiyle reddedildiyse, diğer bankalardaki kredi kartı limitlerinizde bir azalma veya gelirinizde bir artış olması durumunda Enpara.com Kredi Kartı’na tekrar başvurabilirsiniz. Diğer bankalardaki limitlerinizin azalması durumunda yeni limit bilgilerinizin merkezi limit sistemine yansıması 7 günü bulabilmektedir. Bu sebeple limitleriniz azaldıktan en az 7 gün sonra Enpara.com Kredi Kartı’na tekrar başvurmanızı öneririz.

  • Kredi kartı limitim neye göre belirlendi?
   • Kredi kartı limitiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitiniz dikkate alınarak belirlenir.

  • Enpara.com Kredi Kartı limitim diğer QNB Finansbank kredi kartlarımın limitiyle ortak mı?
   • Evet. QNB Finansbank bünyesinde tek bir kredi kartı limitiniz bulunur. Bu limit Enpara.com Kredi Kartı’nız da dahil olmak üzere varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızla ortaktır.

  • Kredi kart limitimi nasıl artırabilirim?
   • Kredi kartı limit artırma talebinizi internet veya cep şubemizin ‘Ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı toplam limiti’ adımından iletebilirsiniz. Talebiniz QNB Finansbank kredi politikaları ve ilgili yasal düzenleme çerçevesinde aylık net geliriniz üzerinden hesaplanan tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kredi kartı limitiniz dikkate alınarak değerlendirilir. Talebinizin olumlu olarak değerlendirilmesi durumunda limitinizi artırır, her durumda değerlendirme sonucunu SMS yoluyla size iletiriz. 

  • Kartımı teslim aldım ama şifresini nasıl öğreneceğim?
   • Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz. Eğer şifre SMS’i size ulaşmadıysa internet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > Kredi Kartı şifresi’ adımından şifrenizin size tekrar SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

  • Kartımı teslim aldım ama kart şifresinin yer aldığı SMS gelmedi. Ne yapacağım?
   • Kartınızı teslim aldığınızda kartınızın şifresini sistemlerimizde kayıtlı cep telefonu numaranıza SMS ile göndeririz.  SMS’in ulaşmaması veya SMS’i yanlışlıkla silmeniz durumunda internet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > Kredi kartı şifresi’ adımından şifrenizin size tekrar SMS ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

  • Gönderdiğiniz kart şifresini kendime özel bir şifre ile nasıl değiştirebilirim?
   • Kredi kartı şifrenizi QNB Finansbank ATM’lerinden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  • Kredi kartı başvurusu yaparsam KKB’deki (Kredi Kayıt Bürosu‎) bilgilerim etkilenir mi?
   • Evet, kredi kartımıza başvurmanız durumunda başvuru bilgileriniz KKB’ye iletilecektir.

  • QNB Finansbank üye işyeri POS’larından taksitli işlem yapabilir miyim?
   • Elbette, QNB Finansbank üye iş yeri POS’larından yaptığınız harcamalarınızı QNB Finansbank’ın ilgili üye iş yeriyle olan taksit anlaşması çerçevesinde anında taksitlendirebilirsiniz. Ancak QNB Finansbank’ın diğer kredi kartlarına sunduğu kampanyalar, marka iş birlikleri ve + taksit kampanyaları Enpara.com Kredi Kartı için geçerli değildir.

  • Kredi kartım ile tek çekim olarak yaptığım bir harcamayı sonradan taksitlendirebilir miyim?
   • Evet, ilgili yasal düzenlemenin izin verdiği 50 TL ve üzeri tek çekim harcamalarınızı sonradan taksitlendirebilirsiniz. Hatta sonradan taksitlendirme işlemlerinizi ücretsiz yapabilmeniz için bir kampanyamız da bulunuyor, detaylarına ilgili kampanya sayfasından ulaşabilirsiniz.

    Harcama taksitlendirme işleminizi internet ve cep şubemizdeki ‘Kredi kartı > Harcama taksitlendirme’ veya ‘Kredi kartı > Güncel dönem borcu’ veya adımlarından taksitlendirmek istediğiniz harcamayı seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

  • Hangi harcamalarımı sonradan taksitlendiremem?
   •  15 Ağustos 2018 tarihinde Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliği’nde yapılan yasal düzenleme gereği kuyum, yemek (ör: restoran), gıda (ör: market), alkollü içecek, akaryakıt (ör: benzin/mazot), telekomünikasyon (ör: cep telefonu), kozmetik, ofis malzemeleri ve yurt dışı alışverişleri ile hediye kart, hediye çeki alımları taksitlendirilemez.

    Ayrıca 50 TL’nin altındaki harcamalar, QNB Finansbank üye iş yerlerinden yapılan ve alışveriş sırasında taksitlendirilen harcamalar ve nakit avans işlemleri sonradan taksitlendirilemez. Provizyonda bekleyen harcamaların taksitlendirebilmesi için güncel dönem harcamalarına yansıması beklenmelidir.

  • Sonradan harcama taksitlendirme işleminden faiz ve/veya ücret alıyor musunuz?
   • 2018 sonuna kadar devam eden kampanyamız kapsamında her ay 1.000 TL’ye kadar olan 3 adet harcamanızı, ekstreniz kesilmeden önce, hiçbir ücret veya faiz ödemeden taksitlendirebilirsiniz. Bir ay içinde tek seferde yapacağınız 1.000 TL -2.000 TL arası harcamanız için 2 hakkınızı, 2.000 TL -3.000 TL arası harcamanız içinse 3 hakkınızı kullanarak yine ücretsiz ve faizsiz taksitlendirme yapabilirsiniz. Aynı ay içinde ekstreniz kesilene kadar bu 3 hakkınızın dolması veya tek seferde 3.000 TL’yi aşan bir harcama yapmanız durumunda için aylık %2,15 faiz oranıyla kampanyasız olarak taksitlendirme yapabilirsiniz.

    Kampanyanın sona ermesinin ardından ilgili yasal düzenlemenin izin verdiği harcamalarınızı aylık %2,15 faiz oranıyla taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu kampanyanın 2018 sonrasında da devam etmesi için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isteriz.

  • Sonradan taksitlendirme işlemini iptal edebilir miyim?
   • İnternet veya cep şubemizin ‘Harcama taksitlendirme’ veya ‘Kredi kartı > Güncel dönem borcu’ adımından, güncel ekstre döneminizde sonradan taksitlendirdiğiniz bir harcamaya ait taksitlendirme işlemini ekstreniz kesilene iptal edebilirsiniz.

  • Bu ayki ekstre borcum çok yüklü geldi, ekstre borcumu ya da ekstremdeki harcamaları da taksitlendirebilir miyim?
   • Ne yazık ki, ekstre borcunuzun tamamının veya ekstreye yansımış olan bazı harcamalarınızın sonradan taksitlendirilmesi gibi bir uygulamamız bulunmuyor.

  • Acil nakde ihtiyacım oldu, kredi kartı limitimden nakit para çekebilir miyim?
   • Nakit ihtiyacınız olduğunda Enpara.com Kredi Kartı’nızın nakit avans limitini kullanarak tüm yurt içi ve yurt dışı ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz. Ayrıca, internet ve cep şubelerimizde yer alan ‘Kredi kartı > Nakit avans’ adımı üzerinden nakit avans limitinizden Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza para aktarabilirsiniz.

    Nakit avans işlemleri ücretlidir ve kullandığınız nakit avans tutarına işlem tarihinden ödeme tarihine kadar ilan edilen nakit avans faizi uygulanır. Uygulanan faize %15 oranında KKDF ve %5 oranında BSMV vergileri eklenir. Nakit avans faiz ve ücret bigilerine web sitemizin ‘Ürünler > Kredi kartı’ adımında yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

    Kullanmak istediğiniz nakit avans elinize ya da Vadesiz TL hesabınıza net tutar üzerinden geçer. İlgili faiz, ücret ve vergiler kesilecek ilk ekstrenize borç olarak yansıtılır.

  • Kredi kartımdan nakit avans kullanamıyorum. Neden olabilir?
   • Enpara.com Kredi Kartı veya varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızda bir gecikme olması durumunda ya da  yıl içinde ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını 3 defa son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı nakit avans işlemlerine açmak için son ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

  • Kredi kartımı yurt dışında veya yabancı e-ticaret sitelerinde kullanabilir miyim?
   • Elbette, kredi kartınızı yurtdışında nakit çekimlerinizde ve e-ticaret alışverileri de dahil olmak üzere tüm alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

    Kredi kartınızla yabancı para cinsinden yapacağınız işlem tutarları, uluslararası kart kuruluşlarınca uygulanan kurlar üzerinden, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları eklenerek, Amerikan Doları cinsinden Enpara.com’a yansıtılır. Enpara.com’a Amerikan Doları cinsinden gelen tutar bilgisi, borç kaydının kendisine yansıtıldığı günün sonundaki QNB Finansbank Amerikan Doları satış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilerek kredi kartınıza yansıtılır.

  • Kredi kartımla fatura ödeyebilir miyim?
   • Elbette, Enpara.com Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden fatura ödeme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili kurumun web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı ile cep telefonuna TL yükleme yapabilir miyim?
   • Elbette, Enpara.com Kredi Kartı’nızı kullanarak internet ve cep şubemizden cep telefonunuza TL yükleme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili telefon operatörünün kendi web sitesi ve uygulamaları üzerinden de işleminizi yine ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ödemelerim için kredi kartımdan talimat verebilir miyim?
   • Elbette, fatura ve cep telefonu TL yükleme işlemleriniz için ödeme aracı olarak Enpara.com Kredi Kartı’nızı seçerek internet şubemiz üzerinden düzenli ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi ödememi Enpara.com Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
   • Elbette, MTV ödemenizi Enpara.com Kredi Kartı’nız ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bunun için internet şubemizin ‘Transfer/ödeme > Motorlu Taşıt Vergisi’ adımından ödeme aracı olarak kredi kartınızı seçebilir veya Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın kendi internet sitesi üzerinden Enpara.com Kredi Kartı bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

  • Trafik cezası ödememi Enpara.com Kredi Kartı ile yapabilir miyim?
   • Hayır, ilgili düzenleme gereğince trafik cezaları kredi kartıyla ödenememektedir.

  • Kredi kartımı internet alışverişlerimde güvenli olarak kullanabilir miyim?
   • Elbette. Enpara.com Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için internetten aylık alışveriş limiti özelliği bulunmaktadır. İnternetten aylık alışveriş limiti, kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.


    İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından İnternetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

  • İnternetten aylık alışveriş limiti nedir?
   • İnternetten aylık alışveriş limiti, Enpara.com Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için tasarlanmış bir özelliktir ve kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.


    İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından internetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.


    Bu özellik dışında, internet alışverişlerine özel olarak tasarlanmış ve Enpara.com Kredi Kartı’na bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kart uygulaması yoktur.

  • İnternetten aylık alışveriş limitimi nasıl belirleyebilirim?
   • Kredi kartı başvurunuz sırasında veya kredi kartınızı aldıktan sonra İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından İnternetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

  • Kredi kartımı internet alışverişlerine nasıl açıp kapatabilirim?
   • İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından kredi kartınızı internet alışverişlerine açabilir, aylık internet harcamalarınız için bir limit belirleyebilir ya da kredi kartınızı internet alışverişlerine tamamen kapatabilirsiniz.

  • İnternetten aylık alışveriş limitimin ne kadarını kullandığımı nereden görebilirim? Limitimi nasıl öğrenebilirim?
   • İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından güncel ekstre döneminiz boyunca yaptığınız internet alışverişlerinizin toplam tutarını görebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla internet üzerinden denediğiniz ve internetten aylık alışveriş limitinizi aştığınız için gerçekleştiremediğiniz her işlemden sonra Enpara.com’da kayıtlı olan cep telefonunuza otomatik bir bilgilendirme SMS’i gönderilir.

  • Enpara.com Kredi Kartı’nda sanal kart uygulaması var mı?
   • Hayır, internet alışverişlerine özel olarak tasarlanmış ve Enpara.com Kredi Kartı’na bağlı olarak çalışan ayrı bir sanal kart uygulaması yoktur.

     
    Ancak, Enpara.com Kredi Kartı’nızla internetten güvenli olarak alışveriş yapabilmeniz için internetten aylık alışveriş limiti özelliği bulunmaktadır. İnternetten aylık alışveriş limiti, kredi kartınızla internet üzerinden (posta ve telefon yoluyla yapılan işlemler dahil) bir ekstre dönemi boyunca yapabileceğiniz maksimum toplam harcama tutarını ifade eder. Bu limiti aşan bir internet alışverişi yapılmaya çalışılması durumunda, kredi kartınızın limiti yeterli olsa dahi işleme onay verilmez.


    İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından İnternetten aylık alışveriş limitinizi dilediğiniz gibi güncelleyebilir veya tamamıyla kapatabilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı BKM Ekspress’e tanımlanabiliyor mu?
   • Evet, kredi kartınızı BKM Express’e tanımlayabilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı Masterpass’e tanımlanabiliyor mu?
   • Evet, kredi kartınızı Masterpass’e tanımlayabilirsiniz.

  • Kredi kartımı kullanarak mail order yöntemi ile harcama yapabilir miyim?
   • Elbette. Bunun için kredi kartınızın İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş ayarının açık olması ve kullanılabilir aylık İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş limitinizin yeterli olması gerekir.


    İnternet ve cep şubemizdeki ‘Ayarlar > Kredi kartı > İnternet/Posta/Telefon ile alışveriş’ adımından güncel ayarlarınızı ve limitinizi kontrol edebilir, dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz.

  • Kredi kartımla temassız ödeme yapabilir miyim?
   • Elbette, temassız ödeme özelliğine sahip POS’lardan 90 TL ve altında kalan harcamalarınızda temassız olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kredi kartımı kullanarak Enpara.com’daki hesaplarımdan para çekip yatırabilir miyim?
   • Elbette, kredi kartınız ile QNB Finansbank ATM’lerini tıpkı Encard’ınız ile kullandığınız gibi kullanabilir, para yatırma çekme işlemleri de dahil olmak üzere tüm ATM işlemlerini yapabilirsiniz.

  • Yakınlarıma vermek için Enpara.com Kredi Kartı’ma bağlı olarak çalışan bir ek kart uygulamanız var mı?
   • Müşterilerimizin kredi kartı kullanımları ile ilgili olarak yaptığımız araştırmalarda ‘ek kart’ın çok fazla tercih edilmediğini gördük, bu sebeple kredi kartımızda ‘ek kart’ özelliğine yer vermedik. Ancak ileride müşterilerimizden bu yönde çok fazla talep alırsak bu konuyu tekrar değerlendirebiliriz.

  • Enpara.com Kredi Kartı Mastercard’ın Platinum kartlar için sağladığı bütün avantajları sağlıyor mu?
   • Elbette, Mastercard’ın Platinum kartlar için sunduğu avantajları www.priceless.com web sitesinden takip edebilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı neden para puan/mil kazandırmıyor?
   • Enpara.com olarak müşterilerimize kredi kartıyla yaptıkları harcamalar üzerinden düşük oranlarla para puan veya mil kazandırmak yerine dönemsel olarak daha avantajlı ve ilginizi daha fazla çekebilecek kampanyalar sunmayı hedefliyoruz. Güncel kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgiye web sitemizde yer alan ‘Fırsatlar’ sayfasından ulaşabilirsiniz.

  • Kredi kartı borcumu nasıl takip edebilirim?
   • Kredi kartı ekstre borcunuzu her ay size e-posta yoluyla göndereceğimiz kredi kartı ekstrenizden takip edebilirsiniz.

     
    Kredi kartınıza ait güncel bilgi ve borçlarınızı ise internet ve cep şubemizden detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

  • Kredi kartı borcumu nasıl ödeyebilirim?
   • Kredi kartı ödemelerinizi Enpara.com İnternet Şubesi, Cep Şubesi, Çözüm Merkezi, QNB Finansbank ATM’lerinden veya diğer bankalardan para transferi yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, düzenli ödeme talimatı vererek ekstrenizin son ödeme tarihinde Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda, hiçbir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, ödemenizi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Birikim hesabımdaki paramla kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
   • Hayır. Birikim hesabınız, para biriktirme amaçlı bir ürün olduğu için, kredi kartı borcunuzu birikim hesabınızdan ödeyemezsiniz. Dilerseniz Birikim hesabınızdaki paranızı Vadesiz TL hesabınıza aktararak kredi kartı borcu ödemesi yapabilirsiniz.

  • Ekpara limitimle kredi kartı borcumu ödeyebilir miyim?
   • Enpara.com İnternet ve Cep Şubesi, Çözüm Merkezi ve QNB Finansbank ATM’lerinden varsa Ekpara limitinizi kullanarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak kredi kartı borcunuz için bir otomatik ödeme talimatınızın bulunması halinde yapılacak otomatik tahsilatlarda Ekpara limitiniz kullanılmaz.

  • Gecikmeye düşmemek için kredi kartı borcumun en az ne kadarını ödemem gerekir?
   • Kredi kartınızın gecikmeye düşmemesi için ekstre borcunuza ait minimum ödeme tutarını ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Minimum ödeme tutarını ödeyip ekstre borcunuzun tamamını ödememeniz durumunda, kalan ekstre borcunuz için ekstre kesim tarihinden itibaren alışveriş faizi işlemeye başlar. Ödediğiniz tutar minimum ödeme tutarından daha azsa aradaki fark için ekstre kesim tarihinden itibaren gecikme faizi işlemeye başlar.

  • Kredi kartımın ekstre kesim gününü değiştirebilir miyim?
   • Ekstre kesim gününüzü yılda 2 defa değiştirebilirsiniz. Bu işlemi internet veya cep şubemizin ‘Ayarlar > Kredi kartı > Ektre kesim günü’ adımından gerçekleştirebilirsiniz.


    Kredi kartınıza ait ödemesi gecikmiş bir borcunuzun bulunması durumunda gecikmiş borç ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez. Ayrıca, sonradan faizli ve ücretli olarak taksitlendirdiğiniz bir harcamanız varsa o harcamanıza ait son taksit ödenene kadar ekstre kesim günü değiştirilemez.

  • Kredi kartımın son ödeme tarihi bazı aylar değişiklik gösteriyor. Neden?
   • Kredi kartınızın son ödeme tarihi her ay güncel ekstre kesim gününüze 10 gün eklenerek hesaplanır. Hesaplanan son ödeme tarihinin bir tatil gününe denk gelmesi durumunda, ilgili tarih otomatik olarak bir sonraki ilk iş gününe ertelenir. Bu nedenle, ekstre kesim gününüz değişmezken son ödeme tarihleriniz ekstreden ekstreye değişkenlik gösterebilir.

  • Kredi kartımın minimum ödeme tutarını yıl içinde arka arkaya 3 kez son ödeme tarihine kadar ödemedim. Şimdi kredi kartımı kullanamıyorum, ne yapmam gerekir?
   • Yıl içinde ekstre borcunuzun minimum ödeme tutarını 3 defa arka arkaya son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda kartınız tüm alışveriş ve nakit avans işlemlerine kapatılır. Kartınızı kullanıma açmak için son ekstre borcunuzun tamamını en kısa sürede ödemeniz gerekir.

  • Kredi kartı borcumu ödememeye devam edersem ne olur? Kanuni takip süreci ne zaman başlar?
   • Ekstre borcunuza ait minimum ödeme tutarının arka arkaya üç ekstre dönemi boyunca ödenmemesi durumunda kredi kartı borcunuzun tamamı "hemen ödenmesi gereken borç" haline gelir ve Enpara.com bunu size bildirerek kredi kartı borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep eder. Kredi kartı borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır ve QNB Finansbank'a olan tüm kredi anapara, faiz, vergi ve diğer borçlarınız yasal süreçlerin tanıdığı haklar çerçevesinde tahsil edilir.

  • Kredi kartı borcumun ödemesi geciktiğinde bana haber veriyor musunuz?
   • Evet, ilk gecikmeye düştüğünüzde SMS ile bilgilendirme yapıyoruz.

  • Enpara.com Kredi Kartı ile diğer QNB Finansbank kredi kartlarını aynı anda kullanabilir miyim?
   • Elbette. Ancak Enpara.com Kredi Kartı’nız ile varsa QNB Finansbank’a ait diğer kredi kartlarınızın limitleri ortaktır. Bu ortak limit çerçevesinde kartlarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

  • Enpara.com Kredi Kartı sözleşmesinin bir örneğine nereden ulaşabilirim?
   • Güncel Enpara.com Kredi Kartı sözleşmemize web sitemizin ‘Ürünler > Kredi kartı’ adımından ulaşabilirsiniz. Eğer kredi kartınıza ait bizzat onayladığınız sözleşme versiyonuna ulaşmak isterseniz Çözüm Merkezi’mizi arayabilirsiniz. Onayladığınız sözleşmeyi basılı olarak talep etmeniz durumunda posta ile adresinize ücretsiz olarak gönderilir.

  • Kredi kartım çalınır veya kaybolursa ne yapmalıyım?
   • Enpara.com Kredi Kartı’nızın kaybolması veya çalınması durumunda hemen 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bize bildirmeniz gerekir. Zamanında bildirdiğiniz ve ağır ihmal ya da kastınız olmadığı durumlarda, bildirimden önceki 24 saat içinde Enpara.com Kredi Kartı’nızla bilginiz ve onayınız dışında gerçekleşen hukuka aykırı kullanımların sadece 150 TL'sine (veya ileride ilgili mevzuatta belirlenecek tutara) kadar sorumlu olursunuz. Aksi durumlarda bu sınır geçersizdir. Dilerseniz yukarıda anılan yasal sorumluluk tutarı için sigorta prim bedelini karşılamanız suretiyle sigorta yaptırabilirsiniz.

  • Kredi Kartım çalışmıyor, yenilemek için ne yapmalıyım?
   • Kredi kartınız kırıldığında veya çalışmadığında bunu bize 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'mizden ya da web sitemizde veya internet şubemizde yer alan ‘Bize Yazın’ adımlarından bildirip yeni bir kredi kartı talep edebilirsiniz.

  • Kredi kartımı yenilemek istediğimde ücret ödeyecek miyim?
   • Bir takvim içinde 2 defa kartınızın ücretsiz olarak yenilenmesini talep edebilirsiniz. 3. ve sonraki her yenileme için 10 TL ücret alınır.

  • Kredi kartımı kullanmaktan vazgeçtim. Nasıl iptal edebilirim?
   • Enpara.com Kredi Kartı Sözleşmesi’ni imzaladığınız tarihten itibaren 14 gün içinde, hiçbir gerekçe göstermeden, kredi kartınızı kullanmaktan cayabilirsiniz. Cayma hakkınızı kullanabilmek için belirtilen süre içinde Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayarak bildirimde bulunmanız ve varsa kredi kartı borcunuzun tamamını bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde, geri ödeme tarihine kadar işlemiş olan faiz ve vergileriyle birlikte ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda cayma hakkınızı kaybedersiniz. Kredi kartınızı cayma süresi dolduktan sonra kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak kartınızı iptal ettirebilir ve sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. İptal ettirdiğiniz kartınıza ait bir borç varsa, borcun tamamı ödeninceye kadar ekstre gönderilmeye devam eder.

  • Kredi kartım kanuni takipte ancak belirttiğiniz avukat ile anlaşamıyorum. Ne yapabilirim?
   • Çözüm Merkezi’mizi arayarak bu durumu iletebilirsiniz.

 • ATM’ler, para çekme ve para yatırma işlemleri
  • Enpara.com'daki hesabıma bir QNB Finansbank şubesinden para yatırabilir miyim?
   • Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok. Dilediğiniz zaman bir QNB Finansbank şubesine gidip Enpara.com’daki hesaplarınıza paranızı nakit olarak yatırabilirsiniz.

    Ancak biliyorsunuz, Enpara.com size sunduğu tüm avantajları şube maliyeti yaratmaması sayesinde sunabiliyor. Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin  11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

  • QNB Finansbank ATM’lerindeki karekod ne işe yarıyor?
   • Karekod, Encard’ınızın yanınızda olmadığı durumlarda cep şubemizi kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

  • Karekod ile sadece QNB Finansbank ATM’lerinden mi işlem yapabilirim?
   • Evet, karekod ile sadece QNB Finansbank ATM’lerinden işlem yapabilirsiniz.

  • Karekod ile QNB Finansbank ATM’lerinden hangi işlemleri yapabilirim?
   • Cep şubemizin “Karekod > Hızlı para çekme” adımından çekmek istediğiniz tutarı seçerek ATM’ye dokunmadan hızlıca para çekebilir ya da “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımını kullanarak QNB Finansbank ATM’lerinden yapabileceğiniz tüm işlemleri (para çekme, para yatırma ve kredi borcu ödeme) gerçekleştirebilirsiniz.

  • Karekod ile QNB Finansbank ATM’lerinde nasıl işlem yapacağım?
   • Aşağıdaki adımları takip ederek karekod ile hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz:

    1. İşlem yapmak istediğiniz QNB Finansbank ATM’sinin klavyesindeki “Giriş” veya 8 tuşuna basarak ATM’de bir karekod oluşturun.
    2. Cep şubemizdeki “Karekod > ATM’den diğer işlemler” adımına girin ve açılan kameraya ATM'nin oluşturduğu karekodu okutun.
    3. ATM’ye giriş yaptınız bile, artık istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

  • Karekod kullanarak nasıl hızlı para çekebilirim?
   • Aşağıdaki adımları takip ederek hızlı ve kolay bir şekilde para çekebilirsiniz, karekod ile günlük toplam para çekme limitiniz 1.500 TL’dir.

    1. İşlem yapmak istediğiniz QNB Finansbank ATM’sinin klavyesindeki “Giriş” veya 8 tuşuna basarak ATM’de bir karekod oluşturun.
    2. Cep şubemizdeki “Karekod > Hızlı para çekme” adımına girerek para çekmek istediğiniz hesabınızı ve tutarı belirtin.
    3. Cep şubemizde açılan kameraya ATM'nin oluşturduğu karekodu okutun.
    4. ATM paranızı hazırladı bile, paranızı aldıktan sonra başka bir işlem yapmadan ATM’den ayrılabilirsiniz.

  • Karekod ile para çektiğimde ATM’lerden günlük toplam para çekme limitim azalır mı?
   • Evet. Karekod ile para çektiğinizde kartsız günlük toplam para çekme limitinizle beraber günlük toplam ATM para çekme limitiniz de azalır.

  • Enpara.com hesaplarıma ATM’den para yatırma limitim ne kadar?
   • Para yatırma özelliği bulunan Finansbank ATM’lerinden günde maksimum 19.000 TL’ye kadar nakit Türk Lirası yatırabilirsiniz.

  • ATM Encard’ıma el koyarsa ne yapmam lazım?
   • ATM’den kartınızı geri alamazsanız 0850 222 3663 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

  • ATM’den para yatırırken param sıkıştığında ne yapmalıyım?
   • ATM’de paranız sıkıştığında 0850 222 36 63 Enpara.com Çözüm Merkezi’ni arayarak gerekli yardımı alabilirsiniz.

  • Diğer banka ATM’lerinden Enpara hesabına para yatırma yapılabilir mi?
   • Maalesef diğer banka ATM’lerinden Enpara.com hesaplarına para yatırma işlemi yapılamıyor. Dilerseniz paranızı QNB Finansbank’ın para yatırma özelliği olan ATM’lerinden yatırabilirsiniz.

  • QNB Finansbank ATM’lerini nasıl kullanacağım?
   • QNB Finansbank ATM’lerini Encard’ınızla, Encard’ınız yanınızda değilse cep şubemizdeki “Karekod” özelliğiyle kullanabilirsiniz.
    Ayrıca, sadece hesaba para yatırma işlemine özel olarak, “Kartsız İşlemler>Hesaba para yatırma” adımından TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve para yatırmak istediğiniz hesap bilgilerini girerek, herhangi bir Enpara.com müşterisinin Vadesiz TL hesabına para yatırabilirsiniz.

  • ATM’lerden döviz, birikim veya vadeli hesaplarımdan para çekebilir ya da bu hesaplarıma para yatırabilir miyim?
   • QNB Finansbank ATM’lerinden sadece Enpara.com Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınızla ilgili işlem (bakiye görüntüleme, para çekme ve para yatırma) yapabilirsiniz. Diğer (Vadeli, Döviz ve Altın) hesaplarınızla ilgili işlem yapmak için Enpara.com internet şubesini, cep şubesini ya da 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ni kullanabilirsiniz.

    Yurtiçi ve yurtdışı diğer banka ATM’lerinden ise ücretli olarak sadece Vadesiz TL hesap bakiyenizi görüntüleyebilir ve hesabınızdan nakit çekim yapabilirsiniz.

  • Enpara.com’un ATM'leri QNB Finansbank ATM'lerinden farklı mı olacak?
   • Hayır, bir Enpara.com müşterisi olarak tüm QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak Vadesiz TL ve Birikim hesap bakiyelerinizi görüntüleyebilir, hesaplarınızdan nakit para çekebilir, hesaplarınıza para yatırabilir ya da ihtiyaç kredisi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Ayrıca Encard’ınızla diğer yurtiçi banka ATM’lerinde ücretli olarak Vadesiz TL hesap bakiyenizi görüntüleyebilir ve hesabınızdan nakit çekim yapabilirsiniz, dilerseniz yurtdışı banka ATM’lerinden de ücretli olarak yabancı para cinsinden para çekimi yapabilirsiniz.

  • Şube yoksa paramı Enpara.com hesabıma nasıl yatıracağım?
   • Enpara.com dışındaki herhangi bir hesaptan Enpara.com’daki tüm Vadesiz ve Birikim hesaplarınıza elektronik para transferi yapabilirsiniz. Dilerseniz, Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınıza nakit para yatırmak için tüm QNB Finansbank ATM'lerini, Vadesiz USD/EUR hesaplarınıza nakit yatırmak içinse döviz yatırma özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini kullanabilirsiniz.

    Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com hesaplarınıza TL, USD veya EUR yatırabilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz.

  • Madem müşteri olurken beni adresimde ziyaret edeceksiniz, beni ziyaret eden kişiye Enpara.com hesabıma yatırılmak üzere nakit para teslim edebilir miyim?
   • Kesinlikle hayır. Nakit paranızı banka şubeleri dışındaki ortamlarda banka personeli de olsa bir kişiye teslim etmeniz kesinlikle uygun değildir. Lütfen, nakit paranızı asla bir Enpara.com müşteri danışmanına veya bir kurye temsilcisine teslim etmeye çalışmayın. Sizden gelebilecek bu tip talepler her koşulda geri çevrilecektir.

  • Enpara.com'da şube yoksa Enpara.com hesabımdaki paramı nasıl çekeceğim?
   • Türkiye’nin her yerine yayılmış QNB Finansbank ATM’lerinden Enpara.com Vadesiz TL ya da Birikim hesaplarınızdaki paranızı hiçbir ücret ödemeden çekebilirsiniz. Ayrıca diğer banka ATM’lerini de ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri ödeyerek kullanabilirsiniz. Ya da paranızı elektronik para transferi ile ücretsiz olarak başka bir bankadaki hesabınıza gönderebilirsiniz.

    Enpara.com Vadesiz USD/EUR hesaplarınızdaki paranızı nakit olarak çekebilmek için döviz çekme özelliği bulunan QNB Finansbank ATM’lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ya da paranızı yine elektronik para transferi ile başka bir bankadaki hesabınıza gönderebilirsiniz. Enpara.com’da yabancı para cinsinden para transferi işleminiz, sektör geneline göre düşük de olsa bir ücrete tabidir.

    Yapmak istediğiniz işlem için uygun ATM bulma konusunda problem yaşarsanız veya yüksek tutarlı işlemlerinizde ATM kullanmayı tercih etmezseniz, QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla da Enpara.com hesaplarınızdan TL, USD veya EUR çekebilirsiniz. Ancak, Enpara.com sadece dijital kanallar üzerinden hizmet veren bir banka olduğundan, QNB Finansbank şubelerini sadece istisnai durumlar için kullanmanızı, sık ve düzenli işlemleriniz için ATM’leri ve Enpara.com’un internet veya cep şubesini tercih etmenizi bekliyoruz. Ayrıca, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

  • Enpara.com hesabımdaki paramı bir QNB Finansbank şubesinden çekebilir miyim?
   • Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, Enpara.com ürün ve hizmetleri için QNB Finansbank şubelerini kullanmanızın önünde hiçbir engel yok.  Dilediğiniz zaman bir QNB Finansbank şubesine gidip Enpara.com hesaplarınızdaki paranızı nakit olarak çekebilirsiniz.

    Ancak biliyorsunuz, Enpara.com size sunduğu tüm avantajları şube maliyeti yaratmaması sayesinde sunabiliyor.  Eğer Enpara.com ürün ve hizmetleri için sürekli olarak QNB Finansbank şubelerini kullanırsanız ve Enpara.com’a şube maliyeti yaratmaya başlarsanız, Enpara.com’daki tüm hesap ve ürünlerinizi QNB Finansbank’ın tercih edeceğiniz başka bir şubesine devretmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda Enpara.com’un sunduğu avantajlardan faydalanamazsınız. Bu durum sözleşmemizin  11. maddesinde de açıkça ifade edilmiştir.

  • ATM’lerden hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?
   • QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak Vadesiz TL ve Birikim hesaplarınızın bakiyelerini görüntüleyebilir, bu hesaplarınızdan nakit para çekebilir/yatırabilir, ihtiyaç kredisi taksitlerinizi ödeyebilir, hatta Enpara.com’daki başkasına ait Vadesiz TL hesaplarına da para yatırabilirsiniz. Diğer yurtiçi banka ATM’lerinden ise Encard’ınızla sadece Vadesiz TL hesap gözlem ve nakit çekim işlemlerini, ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri ödeyerek yapabilirsiniz. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip karşı bankaya ödenir. Yurtdışı banka ATM’lerinde ise Encard’ınızla ücretli olarak Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan yabancı para cinsinden para çekimi yapabilirsiniz.

    Diğer işlemleriniz için Enpara.com internet şubesini veya cep şubesini kullanabilir, ya da numaralı 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'ni arayabilirsiniz.

  • Tüm ATM’ler ücretsiz mi? Yoksa sadece QNB Finansbank ATM’leri mi ücretsiz?
   • Sadece QNB Finansbank ATM’leri ücretsiz. Diğer banka ATM'leri ise, ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından kabul edilen protokol nedeniyle ücretli. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip tamamen karşı bankaya ödenir. 

  • Enpara.com hesaplarımdan ATM para çekme limitim ne kadar?
   • QNB Finansbank ya da diğer banka ATM’lerinden günde maksimum 7.500 TL nakit çekebilirsiniz. Bu limit dahilinde QNB Finansbank ATM’lerinden kartsız olarak cep şubemizdeki “Karekod” adımı üzerinden günlük para çekme limitiniz ise toplamda 1.500 TL’dir. Dilerseniz internet şubemizdeki güvenlik ayarlarınızdan ATM para çekme limitinizi düşürebilir ya da Enpara.com Çözüm Merkezi’nden geçici olarak yükseltilmesini talep edebilirsiniz.

  • ATM’lerden Enpara.com hesaplarıma nakit para yatırabiliyor muyum?
   • Elbette, para yatırma özelliğine sahip QNB Finansbank ATM’lerini kullanarak kendi Vadesiz TL hesabınıza veya Birikim hesaplarınıza, ayrıca Enpara.com’daki başkasına ait Vadesiz TL hesaplarına ücretsiz para yatırabilirsiniz.

  • ATM’lerden para transferi, ödeme veya alış/satış işlemleri yapabiliyor muyum?
   • Üzgünüz, bu işlemleri ATM’lerden yapamıyorsunuz. Bu işlemler için dilediğiniz zaman Enpara.com internet şubesini ya dainternet erişiminiz yoksa Enpara.com Çözüm Merkezi’ni kullanabilirsiniz.

  • Bulunduğum bölgede QNB Finansbank ATM’si yok veya arızalı. Ne yapmam gerekir?
   • Encard’ınızla diğer banka ATM’lerini kullanarak Enpara.com Vadesiz TL hesap bakiyenizi gözlemleyebilir ve hesabınızdan nakit çekebilirsiniz. Ancak diğer banka ATM’lerini kullandığınız durumda size, işlem anında bilginize ve onayınıza sunulacak bir ücret yansıtılacaktır. Bulunduğunuz bölgede QNB Finansbank ATM’si olmadığı için veya arızalı olduğu için zorluk yaşıyorsanız, bunu mutlaka bize 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi'miz üzerinden bildirin.

    Eğer işleminiz acil ise ve yakınınızda bir QNB Finansbank şubesi var ise, Enpara.com hesaplarınız ile bağlantılı tüm TL/USD/EUR para çekme ve yatırma işlemlerini herhangi bir ücret ödemeden şubeden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek tutarlı para çekme işlemlerinin şube kasasının uygunluğuna bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

  • Yurtdışındaki ATM’lerden de para çekilebiliyor mu? Nasıl oluyor?
   • Evet, Encard’ınız ile yurtdışındaki banka ATM’lerinden de o ülkenin para birimi cinsinden para çekebiliyorsunuz. Hem de, çekilen bu para Vadesiz TL hesabınızdan çekildiği için o ülkenin para biriminden bir hesabınız olması da gerekmiyor. Yani, Encard’ınız ve Enpara.com Vadesiz TL hesabınızda paranız olduğu sürece, yurtdışına seyahate gitmeden önce döviz almak ve yolculuk boyunca yanınızda yüklü miktarda döviz taşımak zorunda kalmazsınız. Seyahatiniz boyunca ihtiyaç duydukça ATM’lerden para çekebilirsiniz.
    Encard'ınızla yurtdışı ATM’lerinden çektiğiniz para, uluslararası kart kuruluşlarınca, varsa kuruluşun masraf ve komisyonları da eklenerek, Amerikan Doları’na çevrilir. Amerikan Doları cinsinden gelen işlem bilgisi, işlem tarihinden önceki iş günü açıklanan Merkez Bankası Amerikan Doları satış kurundan Türk Lirası’na çevrilerek Enpara.com Vadesiz TL hesabınıza yansıtılır.

    Yurtdışı ATM’lerinden para çekmeniz durumunda işlem başına bir ücret tahsil edilir. 

  • Enpara.com müşterisi olan birinin hesabına QNB Finansbank ATM’lerinden nakit para yatırabilir miyim?
   • Müşteri olun ya da olmayın, Enpara.com’da hesabı olan birinin Vadesiz TL hesabına nakit para yatırma özelliğine sahip QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz olarak para yatırabilirsiniz. Bu işlem için “Giriş>Hesaba para yatırma>Başkasının Hesabına” adımını kullanabilirsiniz.

 • Bilgilendirme hizmetleri
  • Enpara.com hesaplarım ile ilgili yazılı belgeye (varlık dökümü, hesap özeti, hesap cüzdanı vb.) ihtiyacım var. Ne yapmam gerekiyor?
   • Islak imzalı bir yazılı belge ihtiyacınız varsa, bu talebinizi bize www.qnbfinansbank.enpara.com’dan, Enpara.com İnternet ya da Cep Şubesi’ne yazarak bizi 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’nden arayarak iletebilirsiniz. Talebiniz üzerine bu belgeleri hazırlayıp, kurye ile ücreti karşılığında adresinize yollarız. Belgelerinizi standart ya da hızlı kurye ile gönderebiliriz. Standart kurye ile yapılan gönderimler 4 iş günü içinde teslim edilir. Moto kurye ile hızlı basılı belge gönderimi sadece İstanbul ili için yapılır, iş günlerinde saat 15:00’e kadar iletilen talepler aynı gün içinde, diğer talepler ise bir sonraki iş gününde teslim edilir. Islak imzalı olmayan tüm yazılı belge ihtiyaçlarınızı ise internet şubemiz üzerinden ilgili belgeleri yazdırarak karşılayabilirsiniz.

  • Bilgilendirme paketleri dediğiniz şey nedir?
   • Güvenlik amaçlı veya yasal olarak size yapmamız gereken bilgilendirmelerin dışında kalan, ancak Enpara.com’daki hesaplarınız, ürünleriniz veya işlemleriniz ile ilgili bilmek isteyebileceğinizi düşündüğümüz tüm başlıkları, yoğunluk ve detay seviyesine göre farklılaşan 3 farklı bilgilendirme paketine yerleştirdik. Her bir paket için bilgilendirme yöntemi olarak da e-posta ve SMS/mobil bildirim seçeneklerini sunduk. Bu paketlerden size en uygun olanını ve tercih ettiğiniz bilgilendirme yöntemini seçerek, Enpara.com’daki hesaplarınız, ürünleriniz veya işlemleriniz ile ilgili düzenli bilgi alırsınız. Böylelikle, sadece kontrol amaçlı olarak kanallarımıza giriş yapmanıza gerek kalmaz. Müşterimiz olduğunuz anda size Gelişmiş bilgilendirme paketimizin e-posta seçeneği ücretsiz olarak tanımlanır. Dilerseniz bilgilendirme ayarlarınızı cep şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri veya internet şubemizdeki Ayarlar > Bilgilendirme menü adımından yönetebilirsiniz.

  • Almak istediğim bilgilendirmeleri kendim seçebiliyor muyum?
   • İhtiyacınız olan bilgilendirme seviyesine göre Temel, Orta veya Gelişmiş bilgilendirme paketlerimizden birini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz bilgilendirmeler yine seçiminize göre e-posta ve/veya SMS/mobil bildirim yoluyla size iletilir. Müşterimiz olduğunuz anda size Gelişmiş bilgilendirme paketimizin e-posta seçeneği tanımlanır. Mevcut paketlerimize yeni bilgilendirme başlıkları ekleme, ya da bazı bilgilendirme başlıklarını çıkartma gibi bir hizmetimiz bulunmuyor.  Ancak paket içerikleri ile ilgili görüş ve önerilerinizi her zaman bize yazabilir veya Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden iletebilirsiniz.

  • Bilgilendirme ayarlarımı nasıl değiştiririm?
   • - Enpara.com Cep Şubesi’ndeki Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri veya İnternet Şubesi’ndeki Ayarlar > Bilgilendirme menü adımlarını takip ederek bilgilendirme ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Buradan dilediğiniz paketi veya bilgilendirme tipini (e-posta ve/veya SMS/mobil bildirim) seçebilirsiniz.

  • E-posta ya da SMS/mobil bildirim yoluyla bilgilendirme mesajı almamak için ne yapmam gerekir?
   • Enpara.com Cep Şubesi’ndeki Ayarlar > Bilgilendirme tercihleri veya İnternet Şubesi’ndeki Ayarlar > Bilgilendirme menü adımlarını takip ederek bilgilendirme ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Bilgilendirme paketlerimizde sizin açınızdan önemli bilgilendirmeler yer almaktadır ve bu bilgilendirmeler asla ürün veya hizmet tanıtımı veya satışı amacı taşımaz. Bu yüzden en azından Temel bilgilendirme paketimizi seçmeniz gerekir.
    Enpara.com, bankacılık anlayışı ve prensipleri gereği, hiçbir zaman sizi rahatsız edici boyutta olabilecek bir tanıtım, pazarlama veya satış faaliyeti içine girmez. Yine de Enpara.com’un sizinle hiçbir zaman tanıtım veya satış amaçlı bir iletişime geçmesini istemiyorsanız, bu tercihinizi Enpara.com Çözüm Merkezi’mize iletmeniz yeterlidir.

  • Enpara.com’un düzenli bilgilendirmelerini yazılı almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
   • Enpara.com internet şubesi alt menüsünde yer alan Ayarlar > Bilgilendirme adımlarını takip ederek bilgilendirme ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Buradan “Aylık Vadesiz TL hesap özetinizi posta yoluyla almak ister misiniz?” sorusuna “Evet” cevabı vererek, aylık bir ücret karşılığında hesap özetinizi posta yoluyla alabilirsiniz. Hesap özetinizi posta yoluyla yollamak bize ek bir maliyet yarattığı için, bu maliyeti ücret olarak size yansıtırız. Size e-posta yoluyla yolladığımız hesap özetiniz ise ücretsizdir. Diğer bilgilendirmelerimiz için posta yoluyla hizmetimiz bulunmamaktadır. 

  • Bilgilendirmeleri SMS yerine mobil bildirim olarak almak için ne yapmalıyım?
   • Bilgilendirmelerimizi mobil bildirim olarak alabilmeniz için cep şubemizi aktif olarak kullanmanız ve cep şubemizden bildirim almaya izin vermeniz yeterli.
    Eğer cep telefonunuz cep şubemizden bildirim almaya kapalı ise, öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsünden Enpara.com Cep Şubesi’nden bildirim almaya izin vermeniz, ardından da cep şubemize bir defa giriş yapmanız gerekir. Böylece ertesi günden itibaren bilgilendirmelerimizi mobil bildirim olarak almaya başlayabilirsiniz.

  • Bilgilendirmeleri mobil bildirim yerine SMS olarak almak için ne yapmalıyım?
   • Bilgilendirmelerimizi SMS olarak alabilmeniz için öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsünden Enpara.com Cep Şubesi’nden bildirim almak için verdiğiniz izni kaldırmanız, ardından da cep şubemize bir defa giriş yapmanız gerekir. Böylece ertesi günden itibaren bilgilendirmelerimizi SMS olarak almaya başlayabilirsiniz.

  • Cep telefonum kapalı olduğunda veya internet bağlantım olmadığında mobil bildirimler bana nasıl ulaşacak?
   • Gönderdiğimiz mobil bildirim size 5 dakika içinde ulaşmazsa aynı bilgilendirme SMS olarak da gönderilir. Ayrıca cep şubemizdeki Bildirimler adımını kullanarak size gönderdiğimiz tüm mobil bildirimleri size ulaşmayanlar da dahil olmak üzere görebilirsiniz.

  • Bana gönderdiğiniz tüm mobil bildirimleri toplu olarak görebileceğim bir yer var mı?
   • Evet, cep şubemizdeki Bildirimler adımını kullanarak size gönderdiğimiz mobil bildirimleri toplu olarak görebilirsiniz.

 • Masraf, ücret ve komisyonlar
  • Enpara.com’da neden sadece QNB Finansbank ATM’leri ücretsiz? Neden diğer banka ATM’leri ücretli?
   • Enpara.com QNB Finansbank’ın bir parçası olduğu için, QNB Finansbank ATM’lerinden ücretsiz hizmet verebiliyoruz. Diğer bankalar ise kendi ATM’lerinin kullanılması karşılığında bizden  ATM Paylaşım Platformu’na dahil olan bankalar tarafından belirlenen protokole dayanan standart ücretleri tahsil eder. Bu ücretler Enpara.com tarafından Vadesiz TL hesabınızdan tahsil edilip tamamen karşı bankaya ödenir.

  • Enpara.com’da bütün TL transferler ücretsizken yabancı para transferleri (Swift) neden ücretli?
   • Yabancı para transferlerini gerçekleştirebilmek için her bankanın yurt dışında bir aracı (muhabir) bankası vardır. Siz bir yabancı para transferi yaptığınızda, paranızı önce kendi aracı bankamıza yollarız. Bizim aracı bankamız da, parayı, gönderdiğiniz bankanın aracı bankasına gönderir. Bu aracı banka da parayı asıl alıcı bankaya iletir. Bu işlemler sırasında aracı bankalar arasında Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) üzerinden çok fazla yazışma yapıldığı için, bu işlemler maliyet olarak gönderen ve alıcı bankalara yansıtılır. Bu sebeple TL cinsinden para transferi işlemleriniz için sizden herhangi bir ücret talep etmezken, yabancı para transferlerinizden, bize yansıyan bu maliyetleri karşılayabilmek için, ücret talep ederiz. Bu durum iki Türk bankası arasında gerçekleştirilen yabancı para transferleri için de geçerlidir.

 • Çözüm merkezi ve öneri/şikayet yönetimi
  • Enpara.com ile ilgili şikayet, talep veya problemlerim nasıl ve ne hızda çözümlenecek? Benim nasıl haberim olacak?
   • Şikayet, talep ve problemleriniz konularına göre farklı hızlarda çözümlenebilmektedir. Hepsi, konusunda uzman ekipler tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınır ve mümkün olan en kısa sürede çözüme ulaştırılır. Bize ilettiğiniz her şikayet, talep veya problem için bir kayıt açarız ve açtığımız kaydın numarasını size SMS ve e-posta yoluyla bildiririz. Bu numarayı kullanarak kaydınızla ilgili gelişmeleri Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca kaydınız çözüme ulaştığında biz de telefon ya da e-posta yoluyla size mutlaka bilgi veririz.

  • Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aradığımda bir müşteri danışmanına kolaylıkla ulaşabileceğimden ve bu müşteri danışmanının de problemimi çözebileceğinden nasıl emin olabilirim?
   • Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aradığınızda karşınıza çıkan sesli yanıtlama sisteminde en fazla üç adım bulunur ve bu adımlardan biri mutlaka sizi bir müşteri danışmanına yönlendirmek içindir. Eğer yoğunluktan dolayı sizi hemen bir müşteri danışmanına bağlayamıyorsak, dilerseniz sizi telefonda bekletmez ve uygun olduğumuz ilk anda biz sizi geri ararız.
    Çözüm Merkezi danışmanlarımız size her türlü probleminizde yardımcı olabilmek için uzun ve yoğun bir eğitimden geçer. Ayrıca değişen ihtiyaçlarınızı düzenli olarak takip ederek yeni çözümler geliştirmek üzerine sürekli çalışırlar. %100 müşteri memnuniyeti hedefiyle hizmet verirler. Enpara.com, çalışanları ile var olan bir markadır. Bu yüzden Enpara.com Çözüm Merkezi’ni her aradığınızda sizi güleryüzlü, yardımsever ve işinin ehli danışmanlar karşılar.
    Bize ilettiğiniz ama anında çözemediğimiz her şikayet, talep veya problem için bir kayıt açarız ve açtığımız kaydın numarasını size SMS ve e-posta yoluyla bildiririz. Bu numarayı kullanarak kaydınızla ilgili gelişmeleri Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca kaydınız çözüme ulaştığında biz de telefon ya da e-posta yoluyla size mutlaka bilgi veririz.

  • Enpara.com Çözüm Merkezi’nde müşteri danışmanları 7/24 hizmet veriyor mu?
   • Çözüm Merkezi’miz sistemsel olarak 7/24 çalışmaktadır, ancak müşteri danışmanlarımız sabah saat 08.00 ile gece 01.00 arasında hizmet vermektedir. Gece 01.00 ile sabah 08.00 arasında sesli yanıt sistemimiz üzerinden bize mesajınızı bırakabilirsiniz. Kayıp, çalıntı gibi güvenlikle ilgili bildirimleriniz için ise günün her saati güvenlik ekiplerimize ulaşabilirsiniz.

  • Enpara.com’da internet şubesi üzerinden yapamayıp sadece Çözüm Merkezi aracılığıyla yapabileceğim işlemler var mı?
   • Evet, çok fazla olmamakla birlikte sadece Çözüm Merkezi’miz aracılığıyla yapabileceğiniz işlemler var. Bunlar: Başvuru durum sorgulama (müşteri olma, talep, şikayet vb.), Encard yenileme, Encard kayıp/çalıntı bildirimi, kurye için adres değişikliği, aynı gün içinde ödeme iptali, bir hesaba veya bir kanala bloke koyma veya kaldırma, ATM para çekimi limitinin geçici olarak yükseltilmesi ve bazı diğer güvenlik ayarları.

  • Enpara.com Çözüm Merkezi’ni aramak ücretli mi?
   • Hayır, Çözüm Merkezi’miz ücretsiz hizmet vermektedir, bizi aradığınız için sizden herhangi bir hizmet bedeli talep etmeyiz. Bizi aramak için sadece kullandığınız telefon operatörüne standart arama ücreti ödersiniz. 

  • Enpara.com olarak fiziksel şubelerden hizmet vermiyorsunuz, peki bir sorunum veya şikayetim olduğunda kiminle muhatap olacağım?
   • Size hizmet vermek için canla başla çalışan Enpara.com Çözüm Merkezi’miz var. Bir sorununuz olduğunda bizi arayıp tek tuşla güler yüzlü bir müşteri danışmanımıza ulaşabilirsiniz.

  • Enpara.com ile ilgili bir sorun yaşadığımda herhangi bir QNB Finansbank şubesine gidemez miyim?
   • Herhangi bir sorun yaşadığınızda şubeye gitmenize gerek yok. Enpara.com Çözüm Merkezi’miz her türlü sorununuza çözüm bulabilecek donanıma sahiptir. Hiçbir sorununuz için sizi şubeye gitmek zorunda bırakmayız.
    Yine de siz, yaşadığınız sorun ile ilgili olarak mutlaka bir QNB Finansbank şubesine gitmek isterseniz elbette gidebilirsiniz, bunun önünde hiçbir engel yok. Ancak daha hızlı ve kolay hizmet alabilmeniz için Enpara.com Çözüm Merkezi’mize ulaşmanız daha uygun olacaktır.

  • Enpara.com ile ilgili öneri, şikayet, talep veya problemlerimi size nasıl ileteceğim?
   • Enpara.com hakkındaki olumlu ya da olumsuz tüm görüşlerinizi veya çözüm aradığınız tüm konuları, bize www.qnbfinansbank.enpara.com internet sitemizden, Enpara.com internet şubemizdeki Yardım > Bize yazın adımından ya da cep şubemiz üzerinden yazarak ya da 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’mizden arayarak iletebilirsiniz.

 • İnternet şubesi
  • Enpara.com internet şubesinden hangi işlemleri yapabilirim?
   • Enpara.com internet şubesinden hesap açabilir, kapatabilir, hesaplarınızı ve hesap hareketlerinizi gözlemleyebilir, kredi kartı başvurusu yapabilir, sonrasında kartınıza ait limit, dönem içi hareketler ve ekstre bilgilerini gözlemleyebilirsiniz. Hesaplarınız ve/veya kredi kartınız ile para transferi ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, bu işlemler için talimat veya en hızlı işlem kaydı oluşturabilir, talimatlarınızı gözlemleyebilir ve altın, EUR ve USD alış satısı yapabilirsiniz. Paraya ihtiyaç duymanız halinde Ürünler > Krediler adımından İhtiyaç Kredisi’ne başvurabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde ekrandan vereceğiniz onaylar sonrasında kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet şubesinden Ayarlar adımından kredi kartı, Encard, para transferi, güvenlik, bilgilendirme ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca Bilgilerim adımından kişisel bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

  • İnternet şifremi veya müşteri numaramı unuttum, internet şubesine giremiyorum. Ne yapmalıyım?
   • Enpara.com İnternet veya Cep Şubesine giriş yapıp, “Bilgilerimi hatırlamıyorum” alanına tıklayıp, size sorulan soruları doğru cevapladıktan sonra müşteri numaranızı öğrenebilir ve internet şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz. Ayrıca müşteri numaranızı hatırlamıyorsanız T.C. kimlik numaranızla da giriş yapabilirsiniz. 

    0850 222 3663 numaralı Enpara.com Çözüm Merkezi’mizi arayarak müşteri danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

  • Cep telefonum yanımda değil, internet şubesine giriş için girmem gereken SMS şifresine ulaşamıyorum ve internet şubesine giremiyorum. Ne yapabilirim?
   • Yapabileceğiniz bir şey yok. SMS şifreniz olmadan internet şubemize giriş yapamazsınız. Bu sizin güvenliğiniz için getirilen bir kısıtlamadır. Ama arzu ederseniz, işleminizi 0850 222 3663 Enpara.com Çözüm Merkezi’ndeki danışmanlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Çözüm Merkezi’miz bu gibi durumlarda size yardımcı olmak için var.

 • Cep şube
 • Bilgi Bankası

 • Online kredi kartı başvurusu
 • EFT, havale ve para transferleri
 • Yurt dışı para transferi ve SWIFT